Pravidelná péče o lambda sondu vám ušetří tisíce

30. 12. 2023

Zobrazit článek
Pravidelná péče o lambda sondu vám ušetří tisíce

Lambda sonda

V dnešní době se spalovací motory vyrábějí tak, aby byly co nejefektivnější v plnění emisních norem a úsporné při spalování paliva. Lambda sondy hrají zásadní roli jak v zážehovém, tak také ve vznětovém motoru. Na jakém principu fungují a proč je důležité udržovat je v čistotě?

Co je to lambda sonda

Lambda sonda funguje jako takový sběrač informací ohledně množství kyslíku ve spalinách. Díky lambda sondě dokáže motor pracovat za těch nejlepších podmínek, co možná nejefektivněji. Cílem je dosáhnout ideálního poměru mezi vzduchem a palivem. Do novějších vozů jsou montovány dva druhy lambda sondy, přičemž každá se nachází jinde a má na starost jinou kontrolní funkci. 

 • První se nazývá regulační lambda sonda a najdeme ji ještě před katalyzátorem. Ta má za úkol monitorovat množství kyslíku a paliva ve spalovací směsi a okamžitě je regulovat. 
 • Diagnostická neboli kontrolní sonda má na starost sledování výkonu katalyzátoru a reflektovat efektivitu spalování emisí. Funkce lambda sondy za katalyzátorem je velmi důležitá také například při kontrolování jeho správného chodu a při nenadálých problémech má za úkol nahlásit chybu. Jestliže se vám na palubní desce rozsvítí kontrolka motoru, může za to právě diagnostická lambda sonda. 

Životnost lambda sondy

I přesto, že jde o „držáka“ mezi součástkami ve vozidle (odolává agresivní silniční soli, extrémním teplotám a dalším vlivům. Ale ani lambda sonda není nesmrtelná a její životnost se pohybuje v rozmezí mezi 80 000 – 160 000 kilometry. Ovlivňuje ji hned několik faktorů, z nichž některé mají větší a jiné menší vliv na její správnou funkci. Mezi rozhodující podněty patří jednoznačně způsob jízdy, kvalita paliva a v neposlední řadě množství karbonových úsad v motoru a jeho součástech. O příčině tvorby karbonu se dočtete zde.

Příznaky vadné lambda sondy

Jak poznáte, že je něco v nepořádku s lambda sondou? Mezi prvotní příznaky vadné součástky či jejího poškození patří:

 • snížení výkonu motoru,
 • nepravidelný chod motoru,
 • zvýšená spotřeba paliva, 
 • z výfuku vychází černý kouř,
 • rozsvícení kontrolky na palubním panelu.

Co všechno vadná lambda sonda způsobí?

Pokud nebudete první příznaky řešit včas, můžete narazit na STK kontrole, kdy nesplníte maximální limit při měření emisí a zkrátka dojezdíte. Než to však zajde až tak daleko, určitě projezdíte větší objem paliva, klidně až o 15%

Na vině může být karbon.

Nemusí se však vždycky jednat o vadné čidlo. Vozidlu může pomoci dekarbonizace motoru vodíkem, která dokáže odstranit ze zanesené lambda sondy karbonové úsady. Kvůli nim dostává jednotka mylné informace a do motoru dodává špatně nadávkou směs společně s palivem. Tím se zvyšuje spotřeba a vám se tak sypou korunky z kapsy. Jde o zcela bezpečnou a ekologickou metodu, kdy se motorem a všemi jeho součástmi prožene směs vodíku a kyslíku. Karbonové úsady odejdou společně s výfukovými plyny pryč z vozidla. Nechte své vozidlo jednou ročně dekarbonizovat a zajistěte si tak pohodlnou a ekonomickou jízdu.

Kolik stojí nová lambda sonda

Jakmile jste zaznamenali jeden z výše uvedených příznaků, že je s vaším vozidlem něco špatně, je čas odvézt auto na diagnostiku kde vám řeknou, zda se jedná o vadnou lambda sondu nebo je v nepořádku jiná součástka. Cena za novou lambda sondu závisí na značce vozidla a modelu, většinou se však pohybuje v rozmezí okolo 1000 – 10 000 Kč

Výměna lambda sondy svépomocí

Nezapomeňte, že pokud si necháte lambda sondu vyměnit v autoservisu, zaplatíte také za práci servisního pracovníka. Při výměně svépomocí zvažte své schopnosti a postup si pořádně nastudujte. My vám přinášíme stručný návod, který vám pomůže vyměnit lambda sondu v pohodlí domova. 

 • Zaparkujte auto tak, abyste k němu měli pohodlný přístup a nezapomeňte zatáhnout ruční brzdu, popřípadě pneumatiky podložit zarážkami, které vám zajistí větší bezpečí. V ideálním případě si připravte také čelovku, díky které budete mít lepší přehled.
 • Lambda sonda se nachází na výfukovém potrubí, přesněji v blízkosti katalyzátoru. Abyste ji bezpečně našli, podívejte se do uživatelského manuálu. 
 • Nastává čas na její demontáž. Lambda sondu odpojte od elektrického konektoru a odšroubujte ji pomocí šroubováku. Je možné, že to půjde hladce a její vyjmutí zvládnete i vlastníma rukama.
 • Montáž nové lambda sondy je v podstatě ten stejný postup, akorát obráceně. Nejdříve tedy zašroubujte čidlo, pořádně utáhněte a připojte pomocí elektrického konektoru.

Pokud si na výměnu netroufáte, neváhejte navštívit autoservis, ve kterém vám určitě rádi pomohou. 

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.