Příčiny vzniku karbonu

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Příčiny vzniku karbonu

Příčiny vzniku karbonu

Co způsobuje karbon

Jak se karbonu vyhnout

Příčiny vzniku karbonu

Karbon vzniká nedokonalým spalováním paliva. Ať už máte benzín, naftu, CNG, nebo LPG motory nemají 100% účinnost, a tak se časem v motoru vytvářejí uhlíkové usazeniny, tj. karbon. Vyhnout se tomu bohužel nelze, ať budete tankovat sebelepší palivo. Jaké jsou další příčiny vzniku karbonu?

Ani nový motor bohužel nespaluje 100% kvalitně, a to kvůli několika faktorům:

– kvalita paliva,
– biosložky v palivu,
– prach a další složky v nasávaném vzduchu (hlavně při zaneseném vzduchovém filtru),
– EGR ventil, který vrací do komory část výfukových plynů,
– styl jízdy – studené starty, podtáčení motoru apod.

Z výše uvedených důvodů se časem karbonové nánosy dostávají do většiny částí spalovací soustavy a ucpávají ji více a více. Dochází ke špatnému chodu dílů a to opět zapříčiňuje horší spalování, což vede k rychlejší tvorbě karbonu. Vidíte ten začarovaný kruh?

 

Co způsobí karbon v motoru

Kvůli karbonu dochází ke snižování kompresních tlaků, nepravidelnému chodu motoru a zvýšenému opotřebení součástek. To vede ke ztrátě výkonu motoru, zvýšené spotřebě a zvýšeným emisím. Jelikož se motor zanáší postupně, nemusí si řidič změn všimnout hned, ale až po nějaké době, nebo když neprojde na emisní kontrole.

Nejvíce náchylné jsou motory, které jsou přímovstřikové nebo přeplňované. Tedy většina současných motorů od klasických 1.9 TDi, přes TSi motory až po všechny ostatní. Více si o tom můžete přečíst zde.

 

Pár slov závěrem

Motor a jeho stav zásadně ovlivňuje provozuschopnost auta. Pokud jsou motor a jeho části zanesené, nemůže Váš vůz správně fungovat a podávat požadovaný výkon. Začnou se objevovat nejprve malicherné problémy, ale pokud je ignorujete, mohou přejít ve vážnější poruchy.

Je proto velmi důležité mít motor v co nejlepším stavu, dbát na jeho údržbu a dopřát mu i pravidelnou dekarbonizaci. Na trhu existují tři metody dekarbonizace (více si o jednotlivých metodách můžete přečíst zde). My jsme specialisté na vodíkovou dekarbonizaci, která umí vyčistit karbon za krátkou dobu a bez rozebírání motoru. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.

Lidé se nás také ptají:
– Jak vzniká karbon v motoru
– Jaké jsou důvody vzniku karbonu
– Příčiny vzniku karbonu
– Co způsobí karbon
– Jak odstranit karbon v motoru