Důsledky karbonu a nedekarbonizování motoru

12. 08. 2023

Zobrazit článek
Důsledky karbonu a nedekarbonizování motoru

Jak Karbon vzniká

Jaké škody může karbon způsobit

Dekarbonizace vám pomůže předejít škodám, které mohou úsady napáchat

Karbon je velkým nebezpečím pro spalovací motor, a proto je potřeba věnovat této problematice pozornost. Preventivním opatřením před zanášením motoru úsadami je dekarbonizace vodíkem, která je bezpečnou a nejrychlejší formou čištění téměř všech jeho částí najednou. Co vše může způsobit karbon v motoru a proč se v něm usazuje?

Jak Karbon vzniká

Na začátku je důležité říct, z čeho se vlastně karbon tvoří. Jedná se o směs, která postupně „napadá“ veškeré části motoru a je důležité ji pravidelně odstraňovat účinnou dekarbonizací motoru vodíkem. Jednotlivé složky směsi tvoří palivo (spálené i nespálené) a motorový olej.

Hlavní příčinou vzniku karbonových úsad v motoru je nedokonalé spalování – palivo se vstřikuje do válce, a přitom uniká určitá část spalin a oleje do sání. Na sacím ventilu ulpívají částice, které se začínají nabalovat na sebe a tvoří tzv. karbonové úsady.

Nejčastěji najdete „připečený“ karbon na sacím ventilu a pístních kroužcích, nicméně úsady se postupně přichytávají ke všem částem motoru a pomalu jej ničí.

Jaké škody může karbon způsobit

Pokud budete zanášení karbonovými úsadami ignorovat, může se stát, že vám dá vozidlo jasný signál k dekarbonizaci motoru. O jaké signály se jedná a kam až to může dojít v případě nedostatečné péče o motor?

  • Snížený výkon – když se karbonové úsady nahromadí v sání, ventilech a spalovacích komorách, omezí tak proudění vzduchu a paliva do válců. To vede ke snížení výkonu motoru a kolísání otáček.
  • Zvýšená spotřeba paliva – karbon má také dopad na spalování paliva v motoru, a to vede k neekonomickému provozu automobilu.
  • Zvýšené emise – kvůli nedostatečnému spalování paliva může docházet ke zvyšování emisí, většímu množství kouře z výfuku a v konečném důsledku také nesplnění emisních norem.
  • Větší hluk motoru – karbonové úsady se hromadí na všech částech motoru a tvoří tak nerovnoměrný povrch. Při běžném provozu se tak může zdát, že je vozidlo hlučné.

Jestliže nepřistoupíte k dekarbonizaci motoru vodíkem včas, výrazně snížíte životnost motoru – může dojít k vážnému poškození pístů, ventilů a dalších částí. Oprava bývá většinou nákladná a bohužel bez záruky, že se závada nebude opakovat na jedné z dalších součástí motoru.

Dekarbonizace vám pomůže předejít škodám, které mohou úsady napáchat

Zabránit tvoření karbonových úsad bohužel není možné, nicméně pomocí dekarbonizace motoru můžete výrazně prodloužit jeho životnost a celkově zlepšit jízdní vlastnosti vozidla.

Našim zákazníkům nabízíme dekarbonizaci motoru vodíkem během pouhých 60 minut. Tuto službu provádíme na počkání bez nutnosti rozebrat motor. Jednoduše připojíme vozidlo k přístroji, který do oběhu vhání směs vodíku a kyslíku. Při dosažení vyšší provozní teploty začnou působením této směsi karbonové úsady odhořívat a postupně odejdou společně s výfukovými plyny ven z motoru.

Objednejte se na dekarbonizaci vodíkem, učiňte preventivní opatření a dovolte motoru se opět nadechnout.