Kde se bere karbon?
Jedním ze způsobů, jak mohou majitelé automobilů dosáhnout ekologičtějšího i ekonomičtějšího provozu svých plechových miláčků, je pravidelná dekarbonizace motoru. A jak často dekarbonizovat? Tak na to se podíváme v tomto článku. Dekarbonizace je proces odstraňování nánosů karbonu ze spalovací a výfukové soustavy vozidla. Ke vzniku tohoto nánosu časem dochází v důsledku nedokonalého spalování prakticky v každém motoru. Pokud karbon z motoru pravidelně neodstraňujete, vede to ke snížení výkonu motoru, zvýšení spotřeby paliva a zvýšení emisí. Více o tom jak karbon vzniká: Příčiny vzniku karbonu
Kdy přijet poprvé na dekarbonizaci?
Obecně první dekarbonizaci doporučujeme cca na 60-80 tis. km nájezdu.
Ovšem měli jsme případy, kdy byl motor velmi zakarbonován už při 40 tis. km nájezdu, a to právě kvůli tomu, že se jednalo o problémové motory a jízdu pouze po městě.
Samozřejmě i pokud má motor natočeno už přes 200-300 tisíc a nikdy na dekarbonizaci nebyl, je velmi žádoucí ji podstoupit. Obavy, že už si motor na karbon “zvykl” a tím pádem je dekarbonizace nebezpečná, jsou mylné, o tom více v našem FAQ zde.
A jak často dekarbonizovat motor?
Odpověď na tuto otázku se liší v závislosti na řadě faktorů. Jedním z těch zásadních je nájezd a stáří vašeho vozu, ale záleží také na stylu jízdy. Existuje však několik obecných pokynů, které vám pomohou určit, kdy nastal čas motor vašeho vozu dekarbonizovat.
Naše obecné doporučení je jednoduché – dekarbonizaci dělat s každou druhou výměnou oleje. Za předpokladu, že dodržujete doporučený interval měnění oleje po nějakých 10-15 tisících. Pro někoho je to jednou za dva roky, nejčastěji jednou za rok, ale také máme stálého zákazníka, který jezdí 3x do roka, jelikož najezdí 40 tis. ročně.
Kromě stáří a nájezdu vašeho vozu může mít na četnost dekarbonizace motoru vliv také styl jízdy. Pokud například často jezdíte po městě, kde se neustále rozjíždíte a zastavujete, je dekarbonizace potřeba častěji, než když jezdíte převážně po dálnici. Je to proto, že zastavování a rozjíždění (natož se systémem start/stop!) vede k většímu hromadění karbonu v motoru, což snižuje výkon a zvyšuje emise.
Jak poznáte, kdy potřebuje motor vyčistit?
Existuje několik příznaků, které vám napoví, že je čas na dekarbonizaci. Může jít o mírnou ztrátu výkonu, zvýšení spotřeby paliva, nebo kouřivosti. V horších případech může dojít k rozsvícení kontrolky DPF, k cukání motoru, ke špatným startům a podobně. Rozhodně doporučujeme provádět dekarbonizaci preventivně, vyhnete se tak drahé výměně dílů, nebo mechanickým škodám na motoru. Navíc můžeme přijet i my za vámi! viz Dekarbonizace u vás doma!
Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.
Pro více informací ze světa dekarbonizace nás sledujte na Instagramu a Facebooku.