Jak často byste měli dekarbonizovat svůj motor?

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Jak často byste měli dekarbonizovat svůj motor?

Kde se bere karbon?

Jedním ze způsobů, jak mohou majitelé automobilů dosáhnout ekologičtějšího i ekonomičtějšího provozu svých plechových miláčků, je pravidelná dekarbonizace motoru. A jak často dekarbonizovat? Tak na to se podíváme v tomto článku. Dekarbonizace je proces odstraňování nánosů karbonu ze spalovací a výfukové soustavy vozidla. Ke vzniku tohoto nánosu časem dochází v důsledku nedokonalého spalování prakticky v každém motoru. Pokud karbon z motoru pravidelně neodstraňujete, vede to ke snížení výkonu motoru, zvýšení spotřeby paliva a zvýšení emisí. Více o tom jak karbon vzniká: Příčiny vzniku karbonu

Kdy přijet poprvé na dekarbonizaci?

Obecně první  dekarbonizaci doporučujeme cca na 60-80 tis. km nájezdu. 

Ovšem měli jsme případy, kdy byl motor velmi zakarbonován už při 40 tis. km nájezdu, a to právě kvůli tomu, že se jednalo o problémové motory a jízdu pouze po městě. 

Samozřejmě i pokud má motor natočeno už přes 200-300 tisíc a nikdy na dekarbonizaci nebyl, je velmi žádoucí ji podstoupit. Obavy, že už si motor na karbon “zvykl” a tím pádem je dekarbonizace nebezpečná, jsou mylné, o tom více v našem FAQ zde.

Červené auto ve vjezdu do garáže

Proces dekarbonizace

A jak často dekarbonizovat motor? 

Odpověď na tuto otázku se liší v závislosti na řadě faktorů. Jedním z těch zásadních je nájezd a stáří vašeho vozu, ale záleží také na stylu jízdy. Existuje však několik obecných pokynů, které vám pomohou určit, kdy nastal čas motor vašeho vozu dekarbonizovat.

Naše obecné doporučení je jednoduché – dekarbonizaci dělat s každou druhou výměnou oleje. Za předpokladu, že dodržujete doporučený interval měnění oleje po nějakých 10-15 tisících. Pro někoho je to jednou za dva roky, nejčastěji jednou za rok, ale také máme stálého zákazníka, který jezdí 3x do roka, jelikož najezdí 40 tis. ročně.

Kromě stáří a nájezdu vašeho vozu může mít na četnost dekarbonizace motoru vliv také styl jízdy. Pokud například často jezdíte po městě, kde se neustále rozjíždíte a zastavujete, je dekarbonizace potřeba častěji, než když jezdíte převážně po dálnici. Je to proto, že zastavování a rozjíždění (natož se systémem start/stop!) vede k většímu hromadění karbonu v motoru, což snižuje výkon a zvyšuje emise.

Jak poznáte, kdy potřebuje motor vyčistit?

Existuje několik příznaků, které vám napoví, že je čas na dekarbonizaci. Může jít o mírnou ztrátu výkonu, zvýšení spotřeby paliva, nebo kouřivosti. V horších případech může dojít k rozsvícení kontrolky DPF, k cukání motoru, ke špatným startům a podobně. Rozhodně doporučujeme provádět dekarbonizaci preventivně, vyhnete se tak drahé výměně dílů, nebo mechanickým škodám na motoru. Navíc můžeme přijet i my za vámi! viz Dekarbonizace u vás doma!

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.

Pro více informací ze světa dekarbonizace nás sledujte na Instagramu a Facebooku.