Jak připravit auto na zimu. 5 jednoduchých rad pro motoristy

13. 12. 2023

Zobrazit článek
Jak připravit auto na zimu. 5 jednoduchých rad pro motoristy

Kdo je připraven, není překvapen. A to platí dvojnásob v případě řidičů, kteří usednou za volant řádně připraveného vozidla na nadcházející zimní sezónu. Pojďme se společně podívat na pět tipů, které vám umožní projet mrazivou zimou bez větších problémů.

Výměna pneumatik

S prvním sněhem přichází čas na výměnu kol. Nařízení nám udává povinnost mít přezuto od 1. listopadu do 31. března. Výběru ideálních pneumatik jsme se věnovali již v tomto článku, kde jsme si představili také výhody a nevýhody celoročních kol. Zároveň jsme vám také pomohli přezout vozidlo svépomocí a připravit ho na ledovou sezónu. Nyní si představíme pár bodů, díky kterým bude jízda po namrzlé vozovce o něco málo bezpečnější a je potřeba je zkontrolovat párkrát za zimu. 

Pravidelná kontrola pneumatik

Během zimy průběžně kontrolujte tlak v pneumatikách. Kola musí odolávat extrémním podmínkám, které mají samozřejmě vliv na jejich celkový stav. Proto se může stát, že tlak poklesne a je potřeba pneumatiku dohustit. Veliký pozor dávejte na hloubku dezénu, která výrazně ovlivní jízdu po zasněžené silnici. Čím hlubší, tím lepší. Minimální hloubka dezénu v Česku je určena na 1,6 mm. Zkontrolujte také trhliny a nerovnosti na pneumatice, které by mohly při jízdě prasknout. 

Vhodná výbava

Abyste si zajistili stoprocentní pohodlí i v zimě, je dobré vybavit své auto vhodnou výbavou. Škrabka na auto je takovou samozřejmostí pro odstranění ledu a námrazy z oken a zrcátek. Smetáček s dlouhou rukojetí vám pomůže smést vrstvu napadaného sněhu ze střechy vozidla bez poškrábání laku. Při nečekané nehodě na silnici nebo v případě stojící kolony zajistí pohodlí posádky nezávislé topení, které funguje i v případě vypnutého motoru. Ve většině případů je poháněno palivem, a proto je důležité udržovat palivový systém v dobrém stavu. Při kontrole výbavy mrkněte také na tu povinnou, abyste předešli problémům. Především, pokud se chystáte do zahraničí.

Zimní kapaliny

Nezapomeňte, že zimní teploty mohou ovlivnit vlastnosti kapalin ve vozidle. Proto je některé nutné vyměnit za ty, které dokáží odolávat mínusovým teplotám.

Zimní aditiva do nádrže

Aditiva vám pomohou se špatným startováním v chladných měsících. Jejich přilitím do palivové nádrže zabráníte ztuhnutí paliva. O aditivech jsme psali v tomto článku.

Chladící kapalina a ostřikovače

Speciální kapalinu je třeba nalít také pro chlazení motoru a do ostřikovačů. Chladící kapalina zabrání zamrznutí motoru a vy se tak na něj můžete spolehnout. Voda do ostřikovačů pro zimní období na skle nepřimrzne a zvládne si poradit i s lehkou vrstvou ledu. 

Kontrola baterie a startovacích kabelů

V zimních měsících je kontrola baterie zcela zásadní. Vyhněte se náhlému selhání startu a proveďte kontrolu včas. Pomocí multimetru změřte napětí baterie, které by mělo být přibližně 12 voltů. Pokud je stav napětí pod 12 volty, je možné, že je baterie vybitá. Jestliže máte starší baterii, doporučujeme vám zvážit koupi nové.

Pořádně prohlédněte startovací kabely, jestli nejsou okousané nebo opotřebené. Zkontrolujte kontakty a v případě nutnosti je očistěte. Po nastartování vozidla zhodnoťte, zda motor naskočil bez problémů. V případě slabých kabelů je vhodné přistoupit ke koupi nových. Jak se o baterii v zimě starat? Napsali jsme v tomto článku.

Zazimování auta až do jara

Abyste se vrátili k vozidlu ve stejném stavu, v jakém jste ho před zimou schovali do garáže či přikryli plachtou, je potřeba udělat pár kroků.

  • Nejprve vozidlo pořádně omyjte od nečistot a nezapomeňte také zespoda. Zaschlá sůl by mohla zapříčinit začínající korozi. Umístěte ho na pevné a rovné podloží (například beton), které nepoškodí pneumatiky. Kola zabezpečíte také tím, že těsně před tím, než vozidlo odstavíte, nahustíte jej o trochu více, než je obvyklé. Tím nedojde k vytlačení pneumatiky a vytvoření ploch.
  • Odpojte baterii, která by se přes zimu stejně vybila.
  • Do prázdné palivové nádrže nalijte stabilizátor, který ochrání motor před znečištěním. Pokud chcete odstavit auto s plnou nádrží, není nutné ho nalévat k palivu. Plná nádrž zabrání kondenzování vlhkosti.
  • Zkontrolujte těsnění kolem oken a dveří, aby se zabránilo prostupování vlhkosti do interiéru vozidla.
  • Samozřejmě je lepší, umístit vozidlo na zimu do garáže. Uvnitř garáže není vystavováno až tak silným vlivům počasí a vyhne se kontaktu s agresivní solí. Pokud ovšem nemáte možnost garážování, přikryjte vozidlo plachtou či ochranným pláštěm.

Dekarbonizace motoru

Pro pohodové chladné starty doporučujeme provést také dekarbonizaci motoru vodíkem, která vám pomůže výrazně prodloužit životnost motoru, snížit náklady za palivo, emise a obnovit výkon motoru. Více se o ni dozvíte v našich článcích Postrach motorů jménem Karbon. Jak se ho zbavit?Důsledky karbonu a nedekarbonizování motoru. Objednat se můžete přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.