Povinná výbava v roce 2024

19. 01. 2024

Zobrazit článek
Povinná výbava v roce 2024

Mnozí řidiči znají základní vybavení, jako jsou bezpečnostní trojúhelník a autolékárnička. Existuje ale celá řada dalších prvků, které musejí být v autě k dispozici. Nejde pouze o dodržení předpisu, přičemž jeho porušení vás může stát až 2000 Kč, ale také o ochranu řidiče a ostatních účastníků provozu v případě nehody či jiné nenadálé situace. Pojďme se společně podívat jak vypadá povinná výbava pro motoristy v roce 2024.

Povinná výbava

Výstražný trojúhelník

100–300 Kč

Jeho velikost by se měla pohybovat okolo 45 cm. Výstražný trojúhelník je nutné umístit na pravé straně vozovky, alespoň 50 metrů od vozidla. Pokud jste nuceni zastavit na dálnici, zachovejte rozestup minimálně 100 metrů. 

Autolékárnička 

100-350 Kč

Není nutné příliš sledovat platnost autolékárničky, na rozdíl od minulých let došlo ke zjednodušení, které dovoluje používat sadu i po expiraci. Je nutné pouze doplnit spotřebovaný materiál či vyměnit za nový, v případě poškození sterilního balení. 

A co by měla lékárnička obsahovat?

  • Hotový obvaz s polštářkem (3 ks)
  • Hotový obvaz se dvěma polštářky (3 ks)
  • Náplast hladká cívka (1 ks)
  • Obinadlo škrtící pryžové (1 ks)
  • Rukavice pryžové (1 ks)
  • Izotermická fólie (1 ks)
  • Zahnuté nůžky v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty (1 ks)

Reflexní vesta

50-100 Kč

I přesto, že reflexní vesta není nadále součástí povinné výbavy, podle zákona je nutné mít minimálně jednu ve vozidle. Doporučení zní, mít v záloze reflexní vestu pro každého pasažéra, což mohou vyžadovat sousední státy.

Sada na opravu pneumatik 

5000-15000 Kč

Tato povinnost neplatí zcela pro každého řidiče. Výjimku mají majitelé vozidel se speciálními dojezdovými pneumatikami a také ti, kteří mají zajištěné asistenční služby. Sada na opravu pneumatik by měla obsahovat příruční zvedák, klíč na matice a samozřejmě rezervní kolo. 

Doporučená výbava v autě

Existuje taky tzv. „doporučená výbava“, která obsahuje nezbytnosti pro klidné a pohodlné cestování. Pokud je v autě nemáte, nikdo vás pokutovat nebude. Může však nastat situace, kdy pro vás budou mít cenu zlata.

Tažné lano

100-400 Kč

Použití tažného lana je povoleno v případě, že vozidlu fungují brzdy a nemá závadu na řízení. Tažné lano musí být viditelně označeno červeným praporkem o rozměru 30×30 cm. Pro zachování bezpečnosti pak musí být vzdálenost mezi dvěma vozidly alespoň 2,5 m a maximálně 6 m.

Náhradní žárovky

10-10000 Kč

I když se může zdát cenové rozpětí matoucí, je rozhodují zejména prodejní značka a pak samozřejmě vlastnosti náhradní žárovky. Zejména u novějších vozidel s LED světly sami ani žárovku jednoduše nevyměníte.

Hasicí přístroj

200-1000 Kč

Jde o skvělého pomocníka pro zachování chladné hlavy v případě vzniku požáru. Ten nemusí vzniknout striktně při nehodě, ale například při zkratování či přehřátí motoru. Do auta je nejlepší volbou práškový hasící přístroj, poradí si jak s pevnými, tak i plynnými a kapalnými látkami. Samozřejmě se to týká hašení benzínu i nafty. 

Startovací kabely

300-5000 Kč

Občas se nelze na autobaterii spoléhat, a to zejména v chladných měsících. Jak připojit startovací kabely? První konec červeného kabelu připojte ke kladnému pólu nabité baterie a druhý konec ke kladnému pólu vybité baterie. Černý kleště na startovací kabely, připojte tím stejným způsobem, až na to, že první kabel půjde k zápornému pólu a druhý konec kabelu obejme kovový kolík. Pokud jím auto nedisponuje, připojte černý kabel ke kostře baterie. 

Kanystr s palivem

100-200 Kč

Nejen že vás kanystr s PHM může zachránit v případě dojezdu a čerpací stanice v nedohlednu, ale také v mimořádné situaci. Ta může nastat například při několika hodinové koloně na dálnici v -5 °C, kdy motor běží a ještě si přitápíte. 

Alkohol tester

1 000-10000 Kč

Nejste si jisti, zda můžete usednout za volant po náročné oslavě? Tester na alkohol vám pomůže zjistit, zda máte alkohol stále v oběhu a nesmíte tak řídit vozidlo. Existuje také jednorázový alkohol tester, který stojí pár korun a usnadní vám dost podstatné rozhodnutí. Možné řešení představuje alkohol tester online, kterému se však doporučujeme vyhnout. Přeci jen každý metabolismus funguje jinak.

Formulář záznamu o dopravní nehodě

I přesto, že se nejedná o součást povinné výbavy, je jeho přítomnost téměř nezbytná. V případě nehody vám dokáže usnadnit mnoho práce s případným sepisováním detailů, zejména pak při dokazování způsobené škody pojišťovně. Formulář záznamu o dopravní nehodě stáhnete zdarma zde.

Sprej na opravu pneumatik

100-300 Kč

Poslední záchranu vám na rušné silnici může poskytnout sprej na opravu pneumatik, který funguje tak, že jeho konec našroubujete na ventilek bezdušových pneumatik a lepivá hmota sama utěsní vzniklou díru. Ještě je možná oprava pneu knotem, tu ale nedoporučujeme – proces je zdlouhavý a v nebezpečném provozu by vám byla manipulace s několika předměty najednou akorát přítěží.

Pán klečí u auta na silnici a zvedá ho pomocí heveru

Hever už není součástí povinné výbavy, ale vyplatí se ho mít u sebe.

 

Pro bezpečné a příjemné cesty je důležitá i prevence péče o vozidlo a motor – s tím vám můžeme pomoci prostřednictvím vodíkové dekarbonizace. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.