Kdy je nutné přezout na zimní pneumatiky?

31. 10. 2023

Zobrazit článek
Kdy je nutné přezout na zimní pneumatiky?

Konec babího léta je tady a s ním i otázka, zda se na chladnější počasí připravit v klidu s předstihem nebo nechat přezutí zimních pneumatik na poslední chvíli a vystát si frontu v autoservisu. Přezutí pneumatik nás čeká již začátkem listopadu, ne-li o pár dní dříve. Přezutí není jediná činnost přípravy vozidla na zimu, další jsme rozepsali zde.

Od kdy je povinnost mít zimní pneumatiky

Nařízení, která je důležité respektovat pro bezpečný provoz na silnicích v mrazivých zimních dnech, obsahují několik bodů. Pojďme se na ně společně podívat.

  • Řidič má povinnost jezdit s vozidlem, které je přezuto do zimních pneumatik v době od 1. listopadu do 31. března v případě, že je silnice pokrytá námrazou, ledem nebo vrstvou sněhu.
  • Povinnost zimních pneumatik platí také v době, kdy se dá předpokládat, že během vaší trasy můžete narazit na namrzlou vozovku nebo může začít padat sníh a zkomplikovat silniční dopravu.
  • Se zimními pneumatikami je povinnost jezdit také po silnicích, které jsou opatřeny značkou „zimní výbava“ nehledě na roční období. Značka může být opatřena také dodatkovou tabulkou, která upravuje nutnost zimních pneumatik jen na určité období. Těchto cedulí najdete po Česku zhruba 103. 

Povinnost zimních pneumatik v cizině

Jiná země, jiná pravidla. Proto je před zahájením výletu na lyže do rakouských Alp nutné zjistit nařízení, která určují nejen datum, od kterého je povinné mít zimní pneumatiky, ale také například hloubku dezénu. Obecně platí pravidlo, že čím níže cestujeme po mapě, tím benevolentnější jsou také pravidla týkající se přezutí zimních pneumatik. 

Za porušení nařízení vás čeká tučná pokuta

Není radno podcenit přípravu na dlouhou cestu do ciziny. Užijte si ji v klidu a s úsměvem, připravte se na cestu a zjistěte si nařízení ohledně povinnosti přezutí zimních pneumatik. V případě jejich porušení vám hrozí vysoké pokuty – oproti Česku se s vámi v zahraničí mazlit opravdu nebudou, výše pokuty může bez problému dosáhnout až 125 000,-.

Jaké zvolit kvalitní pneumatiky

Při výběru zimních pneu je důležité znát správný rozměr, který je vhodný pro váš automobil a také počet kilometrů, které s nimi pravděpodobně plánujete najet. Vezměte v potaz styl jízdy a rozhodující je samozřejmě také cenová kategorie.

  • Nejlevnější pneumatiky jsou často špatně přilnavé k hladké vozovce a každý řidič pozná rozdíl v jízdě s vozidlem s kvalitními pneumatikami oproti těm levnějším. Cena se pohybuje okolo 850,- za jednu.
  • Střední cenová třída pneumatik je stále dosažitelná a poměr cena/výkon je naprosto dostačující. Koupě zimních pneu od renomovaných výrobců vás vyjde na cca 1500,-/ ks.
  • Nejlepší pneumatiky jsou ty cenově nejnáročnější, ovšem jejich vlastnosti si zamiluje každý. Jízda na kvalitních zimních pneumatikách je spolehlivá a pohodlná. Průměrně cena za jednu přesahuje hranici 2000,-. Za bezpečnost připlatit pár stovek navíc se ale vyplatí. 

Nové nebo použité zimní pneumatiky

Nové zimní pneumatiky disponují vzorkem hlubokým 7–8 mm. Dezén se postupem času samozřejmě zmenšuje a v případě, že klesne pod hranici 4 mm, je nejlepší přistoupit ke koupi nových zimních pneumatik, popřípadě koupit již ojeté, které ale budou splňovat ideální hloubku dezénu, pro bezpečnou jízdu po namrzlé vozovce. 

Při koupi ojetých pneumatik reflektujte také jejich stáří, které najdete pod zkratkou DOT. Poslední čtyři číslice značí datum výroby – první dvě čísla určují týden a další dvě čísla rok, ve kterém byla pneumatika zhotovena. Určitě není vhodné jezdit na pneumatikách starších 10 let. Po 5–6 letech dochází k fyzikálním změnám materiálu, ze kterých jsou pneumatiky vyrobeny, a proto kvalita jejich vlastností výrazně klesá. 

Celoroční pneumatiky

Zájem o celoroční pneumatiky stále roste, a proto se i jejich kvalita výrazně zlepšila. Nelze ovšem říct, že byste jejich koupí vyzráli nad ostatními. Nezapomínejte na to, že musí odpovídat jak nárokům na zimní pneu, tak také na letní. Tudíž nemohou být 100% v podmínkách, které musí absolvovat na rozpáleném asfaltu a zároveň v -5°C.

Pojďme si s námi přezout zimní pneumatiky za pár minut. Jak na to a které vlastnosti je důležité před vyjetím na vozovku zkontrolovat se dozvíte v našem dalším článku.

Pro dekarbonizaci motoru vodíkem nás kontaktujte přes formulář, nebo volejte na 792 767 337.