Jak se starat o autobaterie v zimě

02. 02. 2024

Zobrazit článek
Jak se starat o autobaterie v zimě

S přicházející zimou je spojena také péče o starší autobaterie, které již nemají takovou výdrž a snáze se vybíjejí. Jak se postarat o nové akumulátory a proč je vhodné baterii v zimě pravidelně kontrolovat se dozvíte v našem článku. Další tipy, jak pečovat o svůj vůz v zimě, najdete zde.

Bez autobaterie se nepohnete

Autobaterie (baterka) je nezbytnou součástí každého vozidla. Bez ní nenastartujete, a dokonce si v některých případech ani neodemknete dveře od auta. Uvnitř pracují fyzikální zákony, díky kterým vzniká elektrická energie. Ta dodá napětí do startéru a všech součástí, které jsou napájeny elektrickou silou. Nejen že se tedy stará o dodání energie, ale také ji musí stabilizovat a udržovat motor v chodu. 

Napětí

Autobaterie by měla splňovat konkrétní parametry, díky kterým se na ní můžete spolehnout. Jedním z nich je hodnota napětí, která zabezpečí hladký průběh jízdy a nehrozí „zdechnutí“ auta na vaší trase. Rozpětí udává 12,6 – 12,8 V, kdy je stav napětí naprosto ideální. Pokud je nižší než dolní hranice, je na místě začít řešit její dobití. Jestliže dokonce hodnota napětí klesne pod 12,1 V, co nejdříve ji připojte k nabíječce. Pokud tak neučiníte, hrozí vám, že ráno už nenastartujete. 

Autobaterii můžete změřit pomocí voltmetru nebo multimetru, přičemž starší auta mají měřič napětí dokonce i na přístrojové desce. 

Životnost autobaterie

Záleží samozřejmě na vnějších vlivech, jako je například průměrná doba jízdy (během krátkých jízd se autobaterie nestačí dobíjet a postupně degraduje), péče o autobaterii během extrémně nízkých teplot a samozřejmě kvalita samotné baterie. V průměru se však životnost autobaterie odhaduje na 4-6 let.

Údržba autobaterie v zimě

Příprava na zimní sezónu se netýká pouze přezutí pneumatik a dolití nemrznoucí kapaliny. Pro bezstarostnou jízdu je potřeba postarat se také o autobaterii a připravit ji na třeskuté mrazy. 

  • Nechte odborníky zkontrolovat stav baterie. Pokud si na to troufáte, můžete použít voltmetr nebo multimetr a provést kontrolu doma. To spočívá v měření napětí a zkontrolování kontaktů. Pokud jsou zanesené, zkuste je očistit drsným kartáčem.
  • Očistěte víko baterie od nánosů nečistot a vody. I tyto drobné detaily mohou být rozhodující v životnosti baterie. Ta může začít korodovat nebo zkratovat.
  • Do kufru si nezapomeňte dát startovací kabely, popřípadě náhradní baterii. V krizové situaci vám také dobře poslouží přenosná nabíječka.
  • Během zimy pravidelně kontrolujte stav baterie, abyste předešli jejímu vybití a volání odtahovky. Nezapomeňte, že ráno můžete bez problémů vyjet do práce a odpoledne už se domů nemusíte dostat – pokud je autobaterie na minimální hranici, stačí opravdu málo a zkrátka vypoví službu. 

Vytáhněte baterii v zimě z auta

Výkonnost baterie velmi ovlivní také její údržba během chladných zimních měsíců. Jak se o ní starat, abyste jí nezkrátili životnost? Rozhodující je, kde parkujete. Vlastníte garáž? Pak máte vyhráno. Nemusíte v ní dokonce ani topit, stačí, když ryska neklesne na mínusové teploty. Jestliže v zimě parkujete na ulici, udržujte baterii nabitou díky delším a pravidelným jízdám. 50 km jednou týdně by mělo stačit pro udržení autobaterie v dobré kondici. 

Pokud neplánujete v zimě jezdit, autobaterii odpojte, zcela nabijte a uskladněte na suchém místě o maximální teplotě 20 °C, dokud se počasí neumoudří a nevrátí se opět nad bod mrazu. 

autobaterie

autobaterie

Pokud dekarbonizaci motoru zvažujete, ale nejste si jistí, jestli je pro vaše auto vhodná, rádi vám poradíme. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi pomůžeme i vašemu autu. Stačí se nám ozvat přes formulář nebo zavolat na 792 767 337.