Vysoké emise? Viníkem je karbon

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Vysoké emise? Viníkem je karbon

Většina lidí si už ani nepamatuje, kdy probíhala kontrola stavu vozidla bez měření emisí. Obzvlášť nyní, kdy se stále zpřísňují ekologické limity emisí, se na jejich kontrolu klade stále větší důraz. Nevýhodu mají zejména starší automobily a diesely, jejichž majitelé se před každou STK mnohdy třesou strachy. U mnohých je problém ve starém filtru pevných částic, který již neplní svou funkci. Máte-li starší benzínové auto, tak ještě nejásejte, u vás může být problém se vstřikováním paliva, o tom se dočtete více K čemu slouží vstřikovače..

Asi se ptáte, z čeho tyto potíže pramení? Na vině zpravidla bývá karbon, který se usazuje v motoru. Může způsobit úbytek komprese ve válci a s ním související snížení výkonu, zvýšení kouřivosti automobilu, horší zejména studené starty a při nečištěných usazeninách také hlučnost motoru, klepání a nepravidelný chod. Co způsobuje karbon v motoru blíže píšeme zde Důsledky karbonu a nedekarbonizování motoru

Vysoké emise? Viníkem je karbon!

Proces dekarbonizace

Jak se takových potíží zbavit

Přijedete-li včas, dá se karbon z motoru odstranit. Máte hned tři možnosti, jak dosáhnout čistého motoru – mechanickou, chemickou a vodíkovou cestou. Mechanické čištění je časově velmi náročné, protože se provádí ručně a je tedy třeba demontovat jednotlivé díly. Při chemickém čištění se sice karbonu zbavíte elegantněji, karbon se ale rozpouští a dostává se do oleje a filtru, které je následně třeba vyměnit. Navíc hrozí riziko, že část karbonu v motoru zůstala a může ucpat například katalyzátor. Nejméně rizikovým způsobem, jak se zbavit karbonu, je tedy vodíková cesta – dekarbonizace vodíkem. Působením vodíku karbon sublimuje a opouští motor výfukem ve formě plynu. Zbytek karbonu v důsledku pyrolýzy vyhoří a rovněž odchází z motoru. Tímto způsobem se vyčistí nejen spalovací komora, ale také DPF, katalyzátor, turbo i lambda sondy. Olej zůstane čistý a není třeba nic rozebírat.

Dekarbonizace vodíkem trvá u běžných osobáků hodinu. Ať už potřebujete řešit již existující problém s motorem vašeho auta, nebo se chcete karbonu z motoru zbavit preventivně, objednejte se u nás na dekarbonizaci a pomozte vašemu autu dosáhnout nižší kouřivosti, vyššího výkonu, tiššího provozu a nižších emisí. Zajímají vás výsledky? VW Touran: snížení emisí

Vysoké emise? Viníkem je karbon! Dekarbonizace pomůže vašemu autu dosáhnout nižší kouřivosti, vyššího výkonu, tiššího provozu a nižších emisí.

Vodíková dekarbonizace

Co můžete dělat, aby karbonu nebylo tolik

Můžete zapracovat na preventivních opatřeních. Karbonové sedimenty se často vytváří z oleje, je tedy dobré olej měnit častěji, nenechat ho zřídnout ani zahřívat. Je třeba dbát také na to, abyste používali vhodný motorový olej, zbytečně nepodtáčeli motor a zbytečně ho nenamáhali popojížděním na krátké vzdálenosti. Dobrou volbou jsou i aditiva, o kterých píšeme zde. A nezapomínejte na pravidelnou dekarbonizaci, nenechávejte ji až jako poslední možnost.

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.