Obal na pneumatiky

07. 03. 2024

Zobrazit článek
Obal na pneumatiky

Tentokrát si vezmeme na paškál něco, co je často bráno jako část vozu, o kterou se není třeba nijak zvlášť starat – řeč bude o pneumatikách. Ochranný obal na pneumatiky se obvykle používá k uchování pneu, které nejsou aktuálně v provozu. Ačkoliv se může zdát, že jde o marginální detail, má hned několik výhod, díky kterým se do nich rozhodně vyplatí zainvestovat.

Ochranné obaly na pneumatiky chrání nejen gumy

Je pro vás sada obalů na pneumatiky velkou novinkou? V tom případě zbystřete. Využití pro obaly na pneumatiky je zcela jasné, skrývají však pár dalších výhod, nad kterými se hodí zapřemýšlet.

Ochrana pneu před poškozením

Při přepravě pneu z místa na místo mohou být vystaveny různým rizikům, i když už se vezou v kufru. Může jít například o jejich poškrábání ostrými předměty nebo poškození jejich povrchu během manipulace. Obal na pneumatiky zajišťuje, že vaše pneumatiky zůstanou ve stavu, v jakém jste je sundali z auta.

Kufr jako nový

Ochranný obal na pneumatiky není jen luxusem, ale spíše preventivním opatřením. Zejména v případě, že výměna pneumatik vozidla proběhne v autoservisu, a vy jste nuceni odvézt si špinavá kola v kufru auta. Jistě rádi předejdete kusům bláta a poškrábaným plastům uvnitř interiéru (tím tuplem v případě, že se letní či zimní pneumatiky nevejdou do kufru a vy je musíte položit na čisté čalounění zadních sedaček).

Obal na pneumatiku oceníte také při uskladnění

Pokud máte pneumatiky uložené například v rohu garáže, mohou být gumy velmi rychle pokryté prachem, nečistotami a musí odolávat okolní vlhkosti. Pokud chcete prodloužit životnost pneumatik a předejít jejich rychlejší degradaci, je vhodné uskladnit je do ochranného obalu, který eliminuje vnější vlivy.

Výměna pneu přichází se začátkem jara

Výměna pneumatik na letní není zákonem stanovena, například jako je daná výměna zimních pneumatik. Na letní můžete vozidlo přezout v případě, že:

  • Na vozovce není souvislá vrstva ledu, sněhu či námrazy.
  • Počasí nepoukazuje na možnost, že bude sněžit či mrznou.
  • Povinnost mít zimní pneumatiky neurčuje dopravní značka „Zimní výbava“.

Nejvhodnější je přezout začátkem dubna, společně s příchodem pěkného počasí. Co všechno je potřeba před novou sezónou zkontrolovat, se dozvíte v našem dalším článku.

Co se týká přezutí na zimní pneu, je povinné od 1. listopadu. Zajímavá vás, do jakých výšin se může vyšplhat pokuta za jízdu na letních a jaké pneumatiky jsou nejlepší? Přečtěte si pár užitečných rad, které vám usnadní rozhodování při výběru nových kol. 

Výměna pneumatik svépomocí

Cena výměny pneumatik v autoservisu se pohybuje v rozmezí od 500–2000 Kč. Mnohdy je do služby zahrnuto také vyvážení. Pokud se však rozhodnete pro výměnu pneumatik svépomocí, návod najdete zde.

Jakmile budete mít všechny čtyři na zemi, umístěte je do ochranných obalů a uskladněte. Investovat do kvalitních se vyplatí, vydrží vám totiž mnoho let a zajistí ochranu před vlhkostí, slunečním zářením i obyčejným poškozením či poškrábáním. Kvalitní obaly na pneumatiky najdete například na autodoc.cz

Na trhu najdete hned několik velikostí, přičemž každé jsou určeny pro jiný průměr pneumatik. Proto se před jejich koupí pořádně podívejte, jestli třeba obal na pneumatiky 18 opravdu sedne vašemu vozu a není zapotřebí většího. 

Obal na pneumatiky