Výměna pneumatik svépomocí doma krok za krokem

15. 11. 2023

Zobrazit článek
Výměna pneumatik svépomocí doma krok za krokem
 1. Potřebné nářadí pro výměnu pneumatik
 2. Postup při výměně pneumatik
 3. Co dělat po přezutí pneumatik

Přezout pneumatiky zvládnete i doma

Je po 1. listopadu, na silnice nasněžilo a v servisu hlásí stop stav? Nevěšte hlavu, poradíme vám, jak snadno vyměnit pneumatiky i u vás doma. 

V našem prvním díle jste se dozvěděli, kdy je nutné vyrazit na cestu s již přezutými pneumatikami a které zimní pneumatiky jsou nejlepší a bezpečná volba. V dnešním článku vám představíme tipy a triky, jak snadno přezout zimní pneumatiky a které vlastnosti před zahájením sezóny zkontrolovat.

 

Potřebné nářadí pro výměnu pneumatik

 • Nůžkový zvedák (hever) je pro domácí výměnu kol zcela dostačující. Najdete ho většinou na dně kufru.
 • Klíč na kola je ve většině případů také součástí sady s rezervní pneumatikou a heverem. Je ve tvaru šestihranu o průměru 17, 19, 21 nebo 23 mm.
 • Mezi další nářadí, které vám může usnadnit výměnu zimních pneumatik patří například také tzv. momenťák, který vám pomůže utáhnout matice. Pokud momentový klíč nemáte, sice se více zapotíte, ale s klasickým klíčem na kola si také poradíte. Použijte také pracovní rukavice, abyste se neušpinili od oleje a prachu. 

 

Postup při výměně pneumatik

 1. Vozidlo zaparkujte na rovině tak, abyste kolem něj měli dostatek prostoru pro manipulaci s pneumatikami a veškerým nářadím.
 2. Pokud vlastníte vůz s automatickou převodovkou, před vypnutím motoru aktivujte funkci „parkování“. U manuálu nezapomeňte zatáhnout ruční brzdu a zařadit rychlost.
 3. Na řadu přichází klíč na kola, pomoci kterého povolte šrouby u všech kol o půl otáčky.
 4. Na místo, které je určené pro výměnu kola umístěte zvedák. Poznáte ho tak, že je označeno šipkou, kolečkem nebo trojúhelníkem. Pokud si nejste jisti, mrkněte do manuálu, ve kterém bude podrobně popsáno. Chcete mít větší jistotu, že z výměny pneumatik vyváznete ve zdraví? Umístěte pod zbylá kola klíny, které zajistí větší bezpečnost.
 5. Vozidlo pomalu zvedejte tak, aby byla pneumatika přístupná a dala se pohodlně sundat (stačí o pár cm).
 6. Klíč na kola vám pomůže sundat všechny šrouby. Pokud vám to nepůjde, nastříkejte na zarezlé šrouby uvolňovač, který vám výrazně usnadní práci. 
 7. Jakmile bude kolo dole, ihned ho popište křídou nebo bílým fixem. Po sezóně vám značky napoví, kam jaká pneumatika patří.
 8. Máte nová kola a nevíte, kam s nimi? Zkontrolujte, jakým směrem ukazuje šipka s nápisem „rotation“. Pokud byste pneumatiku nasadili opačně, výrazně byste snížili její vlastnosti.
 9. Pneumatiku nasaďte a rovnoměrně utahujte protilehlé šrouby
 10. Automobil pomalu spusťte dolů a šrouby dotáhněte nadoraz (na moment) až na zemi. 
 11. Pokračujte i u dalších pneumatik a nezapomeňte přemístit klín. 

 

Přezutím pneumatik to nekončí

Jakmile je vozidlo přezuté do zimních pneumatik, máte způli vyhráno. Před zahájením jízdy ještě zkontrolujte, zda jsou všechny šrouby pořádně utažené. Tuto práci vám může usnadnit již výše zmiňovaný momentový klíč. Důležitou roli při bezpečné jízdě po hladké vozovce hraje také tlak v pneumatikách. Správné hodnoty najdete buďto v manuálu řidiče nebo na vnitřní straně víčka nádrže. Průměrně se tlak v zimních pneumatikách pohybuje v rozmezí od 2,0 – 2,4 bar. 

Máte přezuto? Přečtěte si 5 tipů, jak připravit Váš motor na zimu v našem dalším článku. Jeden z tipů je také dekarbonizace motoru vodíkem, o které více píšeme zde. Pro dekarbonizaci je níže formulář, nebo volejte na 792 767 337.