Jak vyčistit EGR ventil

26. 01. 2024

Zobrazit článek
Jak vyčistit EGR ventil

EGR ventil hraje důležitou roli při recirkulaci výfukových plynů, snižující emise škodlivých látek. Postupem času se na něm však začnou hromadit karbonové úsady, a to pak vede ke zhoršení výkonu motoru. Pojďme se tedy podívat, jak vyčistit EGR ventil efektivně. 

Co je EGR ventil?

Jde o klíčovou součást motoru, která se stará o snižování emisí škodlivých látek, například oxidů dusíku. EGR ventil má za úkol poslat výfukové plyny zpět do motoru, kde následně dojde ke spálení nečistot. Zároveň se sníží teplota spalovaného paliva, a to v důsledku smíchání výfukových plynů s čerstvým vzduchem. 

Co způsobí zanesený EGR ventil?

Uhlíkové částice z výfukových plynů ulpívají na sacím systému a EGR ventilu. Příčiny tvorby karbonu jsme popsali zde. Postupně způsobí zaseknutí nebo úplné uzavření ventilu, v důsledku zanesení trubek a mechanismu, který jej ovládá. To, že je ventil zanesený poznáte podle následujících příznaků:

  • nestabilní výkon motoru,
  • zvýšená spotřeba paliva,
  • problém s nastartováním motoru,
  • z výfuku vychází bílý nebo černý kouř,
  • chvíli po nastartování motor zhasne.

Jak vyčistit EGR ventil

Zanesený EGR ventil může poškodit další součásti motoru, například turbodmychadlo a také značně znepříjemnit jízdu celé posádce. Nejen že vás budou výše uvedené příznaky zaseknutého nebo zavřeného EGR ventilu provázet a projevovat se stále intenzivněji, ale jejich ignorování může vést až k fatálním následkům. 

Druhy čištění EGR ventilu

  • Mechanické čištění ventilu – Pokud si nejste jisti, jak si sami demontovat EGR ventil, zajeďte s tím do servisu. Pokud si na to přeci jen troufnete sami podle návodného videa, nezapomeňte odpojit záporný kabel baterie, konektory, podtlakovou hadici a kabely, které vedou do ventilu. Odstranit karbonové úsady vám pomůže speciální čistič, který nastříkáte na demontovaný ventil. Otřete povrch hadříkem, v úzkých mezerách si můžete pomoct štětečkem či vatovými tyčinkami. Čistý a suchý ventil opatřete novým těsněním, aby nedocházelo k unikání výfukových plynů.
  • Chemické čištění ventilu – Nechcete se zabývat jeho demontáží? V tom případě nalijte do nastartovaného motoru aditiva na čištění EGR ventilu, které spálí veškeré nečistoty. Určité druhy chemie si poradí zároveň s vyčištěním přilehlých součástí, například s hlavami pístů či turbodmychadlem. Čistič dávkujte dle pokynů výrobce, ve většině případů se však vstřikuje menší množství při zvýšených otáčkách. 
  • Dekarbonizace ventilu vodíkem – Poslední možností, jak alespoň částečně vyčistit EGR ventil, je dekarbonizace motoru vodíkem, která spočívá v nahnání směsi kyslíku a vodíku do motoru. Při běžné provozní teplotě a přibližně 2000 otáčkách začne docházet k uvolňování karbonových úsad a při postupném zvyšování teploty karbonové úsady odhoří. To vše díky tzv. pyrolýze. Je však nutné dodat, že vyčistit EGR ventil dekarbonizací je možné pouze v případě, že je blíže k motoru a tím pádem je možné dosáhnout požadované teploty. Někdy se může stát, že se ventil nevyčistí právě kvůli tomu, že je dále od spalovací komory a teplota v něm není dostatečně vysoká. I kdyby toto byl Váš případ, tak je vodík pro Váš motor i tak prospěšný, protože se vyčistí další díly v motoru. 
Detailní záběr na egr ventil

EGR ventil

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.