Jak předejít zanesení a poškození turbodmychadla?

05. 10. 2023

Zobrazit článek
Jak předejít zanesení a poškození turbodmychadla?

Na jakém principu turbodmychadlo funguje

Příznaky zanešení turba

Životnost turbodmychadla

Řešením je dekarbonizace turbodmychadla

I moderní automobily, které jsou sestrojeny za přísných evropských norem, podléhají množství karbonu, jenž se usazuje v motoru dieselového a benzínového auta. Mezi součástkami, které odnáší zanedbávání péče ze strany majitele vozidla, jsou také nákladná turbodmychadla.

Na jakém principu turbodmychadlo funguje

Turbodmychadlo tvoří součást motoru a obsahuje dvě části:

 1. turbínu,
 2. dmychadlo.

Turbína, která je umístěna na stejné hřídeli a roztáčí jí výfukové plyny z motoru, má za úkol pohánět dmychadlo. To následně stlačuje vzduch, který vstupuje do motoru a značně zvyšuje jeho sílu. 

Proč se turbodmychadlo zanáší karbonem?

Jelikož je turbodmychadlo součástí motoru, dostává zabrat nejen mechanickým opotřebováním, ale také úsadami karbonu, které nesou svůj podíl na nekvalitní a nepohodlné jízdě s vozidlem. Uhlovodíkové úsady jdou ruku v ruce se:

 • špatnou kvalitou paliva,
 • nedostatečným množstvím proudícího vzduchu,
 • nízkou provozní teplotou vozidla.

Palivo, jež tankujeme do nádrže neovlivní pouze stav na platební kartě, ale také stav vozidla, které pohání nekvalitní nafta či benzín. Ke vzniku karbonu přispívá špatné hoření, a to se automaticky pojí s prvním bodem – nekvalitní palivo špatně hoří a pokud je ve vozidle zanesený filtr vzduchu a nedochází tak k dostatečnému proudění kyslíku dovnitř motoru, je velmi vysoká pravděpodobnost vzniku karbonu. Další příčiny jsme rozepsali zde.

Turbodmychadlu, stejně jako většině částí automobilu nedělají dobře krátké cesty, kvůli kterým se motor nestačí dostat na dostatečnou teplotu, při které by docházelo k automatickému vypalování úsad karbonu. 

Příznaky špatného turba

I každý, kdo není v autech zběhlý, dokážete poznat, že není s vozidlem něco v pořádku. Jaké příznaky odkazují na zanesené turbodmychadlo?

 • Auto začíná škubat při zcela běžné jízdě. V ten moment je potřeba přistoupit k odstranění uhlíku z lopatek turbodmychadla, aby se do motoru opět dostávalo dostatečné množství vzduchu.
 • Turbo nezabírá jako dříve a vozidlo se zdá být línější. Má problém dostat se na rychlost, která pro něj bývala běžně dosažitelná. Dekarbonizací motoru vodíkem docílíte opětovného zvýšení výkonu motoru.
 • Kouřivost naftového motoru může napovědět k vysokému množství napáleného karbonu na turbodmychadle. Z výfuku vychází černý kouř. Co barva kouře značí?
 • Jestliže slyšíte hlasité hvízdání, na dekarbonizaci je již pozdě. Turbo je totiž mechanicky poškozené. 

Životnost turbodmychadla

Turbodmychadlo je velmi citlivou částí motoru a kvůli špatné či nedostatečné péči je často prvním „odpadlíkem“. Na jeho opravu či koupi je nutné vynaložit citelnou sumu, proto doporučujeme předcházet poruchám, které jsou většinou zapříčiněny vysokým množstvím karbonových úsad. 

Řešením je dekarbonizace turbodmychadla

Bezpečná forma čištění, jak zatočit s nahromaděnými usazeninami ve všech částech motoru, je dekarbonizace vodíkem. Během 60 minut proženeme vaším automobilem směs vodíku a kyslíku, která při vyšší teplotě spálí všechen usazený karbon a odvede jej spolu s výfukovými plyny ven z motoru. Karbon tedy odhoří a změní své skupenství z pevného na plynné. Dekarbonizaci motoru vodíkem je vhodné absolvovat každý rok. Pár tisíci a hodinku strávené na jedné z našich poboček předejdete častým poruchám a výrazně prodloužíte životnost motoru a jeho součástí. Podívejte se na FAQ – časté dotazy

 • Jde o nejekologičtější a nejbezpečnější formu dekarbonizace.
 • Oproti mechanickému čištění je dekarbonizace vodíkem velmi účinná – dostane se totiž opravdu do všech částí motoru, včetně těch nejmenších. 
 • Při provádění dekarbonizace není nutné vozidlo rozebrat.
 • Jedna hodina vám ušetří spoustu času a hlavně peněz, které byste byli nuceni obětovat za koupi nového motoru, jenž padl v boji s karbonem.

Svěřte péči o vašeho „mazlíka“ do našich rukou a objednejte se na dekarbonizaci motoru vodíkem. Po uplynutí 60 minut si můžete opět vychutnat bezstarostnou a plynulou jízdu. Napište nám přes formulář, nebo zavolejte na 792 767 337.