Jak umýt motor auta

08. 08. 2023

Zobrazit článek
Jak umýt motor auta

Čištění motoru je velmi důležitým krokem v péči o vozidlo. Pokud si nevíte rady, jak k čištění motoru přistupovat a s čím začít, prohlédněte si podrobný návod v pár krocích, díky kterému pro vás bude mytí motoru jednoduchou záležitostí.

Čištění motoru je velmi důležitým krokem v péči o vozidlo. Pokud si nevíte rady, jak k čištění motoru přistupovat a s čím začít, prohlédněte si podrobný návod v pár krocích, díky kterému pro vás bude mytí motoru jednoduchou záležitostí.

Čištění motoru v pár krocích

Na začátku je důležité říct, že hlavní klíč k úspěchu spočívá v dodržování správného postupu a používání pouze vhodných čističů, které jsou určeny pro mytí motoru. Při mytí vodou si dejte pozor na sílu proudu vody, abyste nepoškodili elektrické komponenty. Doporučujeme používat motorové čistící prostředky a motor umývat slabším proudem vody, vhodné jsou také hadříky či štětce.

  • Přípravné práce před čištěním motoru – před zahájením všech čistících prací byste měli zkontrolovat, zda jsou vytažená všechna okénka. Vozidlo nechte stát ideálně přes noc, aby motor úplně vychladnul a nedošlo tak ke vzniku nárazové teploty. Zvedněte kapotu a pomocí hadice a slabého proudu vody omyjte motor.
  • Čištění kapoty – pro bezpečnou práci používejte ochranné pomůcky (gumové rukavice a případně také brýle). Samotné čištění provádějte od čelního skla směrem k sobě. Naneste čistič a pár minut jej nechte působit. Vyhněte se kontaktu s látkovým tlumením na kapotě. Pro snadnější odstranění špíny doporučujeme používat plastové štětce, které jsou odolnější a lépe se s nimi manipuluje. Na kapotě může být také vrstva vosku, tu se snažte zanechat na místě (vosk v místě spojů z výroby). Jakmile máte pocit, že je vrstva špíny vyčištěná, vezměte do ruky tlakový čistič a pomocí vody omyjte zbytky čističe.
  • Čištění motoru – konečně jsme se dostali k mytí motoru. Předem vhodně zvolený čistič nastříkejte na motor a klidně odstraňte také plastový kryt. Opět nechte přípravek pár minut působit a poté se vrhněte do mechanického odstraňování špíny pomocí plastového štětce. Pro dokonalou čistotu omyjte motor slabším proudem vody (tlakové mytí nedoporučujeme z důvodu možného poškození elektrických částí).
  • Látková část kapoty – často opomíjené, avšak o to víc důležité je také čištění látkového tlumení na spodní části kapoty. Jedná se o určitý druh molitanu s horní vrstvou koberce, která pojme veškeré nečistoty, se jimiž se vaše auto setkává v běžném provozu. Jedná se o částečky motorového oleje, velké množství prachu a další špínu. Pro vyčištění látkové části kapoty používejte tepovače, které díky zpětnému chodu nasávají vodu zpět do sebe a nehrozí tak prověšení materiálu vlastní vahou.
  • Závěrečné vysoušení – po dokončení čistících prací je dobré osušit kapotu a poté tské motor hadříkem, ideálně mikrovláknovou utěrkou. Jakmile bude srdce automobilu suché, nechte auto pár minut běžet na volnoběh.

Dekarbonizace motoru vodíkem

Pokud chcete vyčistit auto pořádně a dopřát mu pořádnou péči, přijeďte k nám také na dekarbonizaci motoru. Díky ní bude vaše auto moci zase volně „dýchat“:

  • sníží objem oleje,
  • spotřeba klesne až o polovinu,
  • lepší výkon vozidla a pohodlnější jízda,
  • menší množství kouře a tišší chod motoru,
  • celkové prodloužení životnosti motoru.

Dekarbonizace vodíkem se provádí do jedné hodiny a její účinek poznáte již při prvním nastartování automobilu. Princip spočívá ve vhánění směsi kyslíku a vodíku a postupnému odhořívání karbonových úsad, které pak odejdou společně s výfukovými plyny.

Dopřejte svému vozu kompletní péči a po mechanickém mytí motoru k nám přijeďte ještě na dekarbonizaci vodíkem.