Jak připravit auto na letní sezonu

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Jak připravit auto na letní sezonu

Kontrola pneu

Kontrola podvozku

Výměna kapalin

Stěrače

Dekarbonizace motoru

Příprava auta na léto

  1. Proveďte kontrolu stavu podvozku
  2. Zkontrolujte pneumatiky
  3. Vyměňte kapaliny
  4. Nezapomeňte na stěrače
  5. Přijeďte na dekarbonizaci vodíkem 🙂

S přicházejícím létem je důležité věnovat pozornost nejen naší postavě, ale také na naše automobily. Letní horko může způsobit problémy jak řidičům, tak jejich vozům. Proto je dobré být připraven a vyhnout se nepříjemným překvapením. V tomto článku si řekneme, jak vypadá příprava auta na léto. O přípravě vozidla na zimu píšeme zde.

Proveďte kontrolu stavu podvozku

Při přípravě na letní sezonu věnujte zvláštní pozornost stavu odpružení, ale také systému řízení nebo brzdových vedení – jejich pryžové prvky mohly být poškozeny při střetu s ledem v zimě. Rovněž zkontrolujte, zda se na podvozku neobjevuje rez.

Zkontrolujte pneumatiky

Pneumatiky na vašem vozidle jsou zásadním prvkem, který zprostředkovává veškerý kontakt mezi vozem a povrchem silnice, zajišťuje stabilitu a bezpečnost jízdy. Před nástupem letní sezóny nezapomeňte vyměnit pneumatiky za letní variantu, zkontrolovat tlak a v případě potřeby je nafouknout. Podívejte se na: Výměna pneumatik svépomocí doma krok za krokem.

Mějte na paměti, že minimální hloubka dezénu pro letní pneumatiky musí být 1,6 mm. Když už provádíte kontrolu, zkontrolujte také, zda se pneumatiky opotřebovávají rovnoměrně. Pokud ne, je vhodné navštívit servis, neboť pravděpodobně máte problém s geometrií podvozku.

Vyměňte kapaliny

Zkontrolujte nejen jejich úroveň, ale pokud možno i kvalitu. Zvláštní pozornost věnujte motorovému oleji, protože jeho ne-výměňování může způsobit jen řadu problémů. Kromě oleje se vyplatí zkontrolovat stav všech kapalin, tedy brzdové kapaliny, chladící kapaliny, kapaliny do ostřikovačů (zimní kapalinu se vyplatí vyměnit za letní kvůli odlišným vlastnostem obou produktů). Kromě výměny kapalin či výměny oleje doplňte klimatizaci. Ve 30 stupních v koloně na dálnici si za tohle rozhodnutí určitě poděkujete.

Nezapomeňte na stěrače

Stěrače mohou být po zimě už v horším stavu. Je proto vhodné provést kontrolu stěračů a v případě potřeby je vyměnit za kvalitní značkové nebo originální stěrače, které obvykle vydrží déle než levné alternativy. Důkladně zkontrolujte také ramínka stěračů – jejich pohyblivé spoje mohou být zatuhlé, což způsobuje, že stěrač není v kontaktu se sklem po celé své ploše a výsledkem je neefektivní stírání. Tento problém lze často vyřešit rozhýbáním a promazáním spojů. A nezapomínejte, že vaše auto může mít také stěrač na zadním okně!

Přijeďte na dekarbonizaci vodíkem

Když už máte auto ve správné kondici, zajeďte si také na dekarbonizaci (odstranění karbonu). Existují tři druhy dekarbonizace (jejich popis najdete zde), ale my doporučujeme zajet na tu vodíkovou. Je nejvíce efektivní, bez rozebírání motoru a během hodiny máte hotovo. Dekarbonizace vodíkem Vám totiž zvládne vyčistit najednou celou spalovací komoru od spodků ventilů, vstřikovačů, svíček, pístů a pístních kroužků, přes turbodmychadlo, lambda sondy, katalyzátor, DPF až po výfukový prostor.

V případě, že byste chtěli auto ve 100% kondici a Bez Karbonu, stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337. S dekarbonizací vodíkem budete na letní sezonu připraveni raz dva!