Jak vyčistit filtr pevných částic

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Jak vyčistit filtr pevných částic

V dnešní době jsou filtry pevných částic u automobilů již standardem, a to zejména u dieselových motorů. Tyto filtry slouží k zachycení pevných částic z výfukových plynů a tím snižují emise znečišťujících látek do ovzduší. Nicméně, jakmile se filtr zaplní, musí být vyčištěn, nebo dokonce nahrazen novým.

Jak tedy vyčistit filtr pevných částic?

Existuje několik způsobů, jak vyčistit filtr pevných částic. První možností je tzv. regenerace filtru. Tento proces spočívá v zahřátí filtru na vysokou teplotu, při které se nahromaděné částice spálí. Regenerace filtru může probíhat buď samostatně, nebo se může provádět ve spojení s běžnou jízdou vozidla. Tip pro auta ve městě: Alespoň jednou za 14 dní vemte Vaše auto na výlet a protáhněte jej na dálnici. Tím zaručíte správný chod a pravidelnou regeneraci filtru.

Druhou možností
je dekarbonizace vodíkem. Jedná se o novou metodu, která umí vyčistit karbon a jeho usazeniny, aniž by se musel motor nebo filtr rozebírat. Doba trvání vodíkové dekarbonizace je maximálně 2 hodiny a v závislosti na objemu motoru stojí od 2 690 Kč. Více si o této metodě můžete přečíst zde.

Třetí možností je mechanické čištění filtru, které spočívá v demontování filtru z vozidla a jeho vyčištění pomocí speciálních čisticích roztoků a následného vysoušení. Pokud je filtr opravdu velmi zanesený, tak mnohdy tato metoda pomůže. Je ovšem potřeba počítat s časovou náročností 2-4 dny a také s cenou okolo 10 000 Kč.

Poslední možností je výměna filtru za nový. Tento postup je nejjednodušší, ale také nejdražší. Nový filtr bude zcela čistý a bude opět plnit svou funkci, ale výměna filtru může stát až několik desítek tisíc korun. Chcete se vyhnout drahé výměně filtru nebo katalyzátoru? Přijeďte na dekarbonizaci vodíkem. Preventivní čištění radikálně snižuje pravděpodobnost zanesení motorových dílů karbonem.

Teď už víte, jak mít čisté DPF

V dnešní době se již většina dieselových motorů bez filtru neobejde. Je proto potřeba se o filtr správně starat a dopřávat mu ideálně pravidelnou regeneraci. Pokud už klasické protáhnutí na dálnici nepomůže, máte 3 možnosti, jak vyčistit filtr pevných částic. V první řadě Vám rozhodně doporučujeme provést dekarbonizaci vodíkem. Touto metodou se totiž vyčistí i spalovací komora a další komponenty, které při jiném postupu musíte nechat vyčistit zvlášť.

Pokud byste si rádi nechali vyčistit filtr pevných částic dekarbonizací vodíkem, jsme tu pro Vás na těchto pobočkách: Brno, České Budějovice, Doksy, Dvůr Králové, Hradec Králové, Jihlava, Plzeň, Praha, Svitavy. Objednat se můžete přes formulář, nebo na telefonu 703 137 343.