Co je to vodíkový plyn a jak se vyrábí?

22. 06. 2023

Zobrazit článek
Co je to vodíkový plyn a jak se vyrábí?

Historie vodíkového plynu

Jak se vyrábí vodíkový plyn

Vodíkový plyn – historie

Už před 200 lety vědci přišli na to, že voda je složena ze dvou molekul vodíku a jedné molekuly kyslíku. O něco později objevili způsob, jak vodu rozložit na jednotlivé molekuly pomocí elektrolýzy, a tak vznikl vodíkový plyn (označení HHO). Technologii zdokonalil a patentoval John Y. Brown, podle kterého se dodnes používá název Brownův plyn. Ten obsahuje 66 % vodíku a 34 % kyslíku. Doposud nejefektivnější výrobou vodíkového plynu je elektrolýza destilované vody. Tento proces používáme při výrobě vodíku v našich generátorech na dekarbonizaci. Připravili jsme také článek Historie vodíkového plynu.

Vodík i kyslík jsou výbušné látky, které výrazně podporují hoření a tedy i spalování paliva. V motoru se vodík smíchá se vzduchem a díky tomu následně vzplane a zvýší efektivitu spalování. Podobný princip, tedy vstříknutí vody do motoru, se používal už za války u vojenských strojů. Již v té době se vědělo o vlastnostech vody/vodíku – snížení spotřeby a zvýšení výkonu. Objev byl velmi prospěšný v mrazech a sloužil jako mnohdy dostupnější doplněk při nedostatku nebo zamrzání nafty. V letadlech se používal vstřik vody/vodíku při potřebě okamžitého výkonu, později se používal ve Formuli 1 nebo WRC závodních autech.

 

Jak můžeme vodík použít v praxi?

V posledních 20 letech byl potvrzený čisticí účinek vodíku na karbonové usazeniny v motorech, a tak se začal využívat k jejich čištění. S přísnějšími normami na emisní limity a větším zanesením motorů karbonem se zvýšila poptávka po dekarbonizaci, což znamená právě odstranění karbonu.

Dekarbonizace Prosche Panarema 4.8 V8

Vodíkový plyn se vpraví do sání motoru spolu se vzduchem a obohatí tak směs paliva. Díky tomu probíhá mnohem lepší spalování uvnitř motoru a dochází k pročištění jeho částí, především pak spodků ventilů, válců, vstřikovačů, svíček, lopatky turbodmychadla, katalyzátoru, DPF a lambda sond. Vodík přemění karbonové usazeniny na plyn, ty shoří a odchází výfukovou soustavou ven.

Oproti chemickým prostředkům má tato metoda vyšší účinnost a zbavuje karbonu navíc také katalyzátor a filtr pevných částic. Dále není potřeba měnit olej nebo filtry a Vy tak můžete odjet již po 50 minutách (v závislosti na objemu motoru).

Závěrem

Z historie víme, že lidstvo vodík využívá už více let. V současné době je velmi používán k odstranění karbonu z motoru. Jak dochází ke vzniku karbonu uvnitř motoru, si můžete přečíst zde. Jsme specialisté na odstranění karbonu z motoru. Nechte své auto dekarbonizovat a poznejte sílu vodíku. Vaše auto Vám jedině poděkuje! Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.


Lidé se nás také ptají:

  • Co je to vodíková dekarbonizace
  • Jak vzniká vodík
  • Co je to vodík
  • Odstraní vodík karbon
  • Metody odstranění karbonu