Řecko – dovolená autem

30. 05. 2024

Zobrazit článek
Řecko – dovolená autem

Po článcích Chorvatsko – dovolená autem a Itálie – dovolená autem přicházíme s dalším článkem o dovolené autem, tentokrát Řecko – dovolená autem.

Plánujete dovolenou autem a Řecko je na vašem seznamu destinací? Ideální místa pro letní dovolenou plnou slunce, historie a krásných pláží nabízí právě Balkánský poloostrov. Navíc, cesta autem vám umožní objevovat skryté kouty a užít si svobodu cestování na plno. Kudy se do Řecka vydat a na co nesmíte zapomenout?

Řecko - dovolená autem

Cesta do Řecka autem

Nejoblíbenější cesta vede přes Rakousko a Maďarsko nebo Slovensko a Maďarsko, následně přes Srbsko a Makedonii. Alternativně můžete jet přes Slovinsko a Chorvatsko. Každá trasa má své specifika a dálniční poplatky, na které musíte dát pozor, aby vás po návratu z dovolené nečekala ve schránce tučná pokuta.

Přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii

Pokud plánujete cestu autem do Řecka, nejrychlejší trasa vede právě přes tyto čtyři země. Tento směr je ideální zejména pro rodiny s dětmi a starší dobrodruhy, díky četným odpočívadlům a čerpacím stanicím, na kterých můžete během jízdy zastavit a protáhnout si nohy. 

Jestliže je pro vás Slovensko zajížďka, vydejte se přes Německo, Rakousko a Itálii. Tato trasa je vhodná pro ty, kteří jedou například z Prahy. 

 • Průměrná délka trasy je okolo 1 700 km,
 • doba jízdy je přibližně 18,5 hodiny.

Přes Chorvatsko a Albánii

Jestliže nikam nespěcháte a samotná cesta je pro vás cíl, vydejte se tzv. Jadranskou cestou, která prochází pobřežím. Cestovatelům se tak naskýtají nádherné pohledy na modré moře a rozlehlé pláže, ale i běžný život v cizí zemi. Mějte však na paměti, že cesta se může protáhnout kvůli momentální dopravní situaci v zemi. 

 • Průměrná délka trasy je okolo 2 000 km,
 • doba jízdy je přibližně 24 hodin.

Řecko – dovolená autem

Dálniční známka Řecko

V Řecku se setkáte s mýtnými branami, na kterých se platí hotovostí (v eurech), platební kartou nebo palubní jednotkou. 

 • Na Slovensku budete potřebovat elektronickou dálniční známku, kterou lze koupit online. Nejlépe vyjde desetidenní za 12 eur.
 • V Maďarsku se rovněž používá elektronická dálniční známka, kterou lze zakoupit online nebo přes SMS. Opět je pro vás nejlepší známka na 10 dní, a to za 6 400 HUF.
 • V Srbsku se platí mýtné, které vás při průjezdu vyjde na přibližně 22 eur. Platit můžete hotově (v eurech nebo srbských dinárech) anebo kartou.
 • Také v Makedonii se platí mýtné, které vás bude stát přibližně 8 eur. Úhradu lze provést hotově (v eurech nebo denárech) i kartou.
 • Pro průjezd Rakouskem budete potřebovat elektronickou dálniční známku, kterou lze koupit online za 11,50 eur na 10 dní. 
 • Ve Slovinsku se po dálnicích můžete prohánět stejně jako u nás s dálniční známkou. Zde však platí týdenní známka za 16 eur, pokud vám sedmidenní nestačí, je nutné koupit si měsíční za 32 eur. 
 • V Chorvatsku se platí mýtné na dálnicích. Platit můžete hotově (v eurech) nebo kartou. V letní sezóně je mýtné o 10 % vyšší než mimo sezónu.
 • V Černé Hoře nejsou dálniční známky potřeba, zpoplatněny jsou pouze některé úseky, například dálnice Bar–Bělehrad. 
 • V Albánii se mýtné vybírá na dálnici A1 Rruga e Kombit, kde poplatek činí 5 eur. Platit lze hotově nebo kartou přes systém Digitalpass.

Kde přespat na cestě do Řecka

Protože se jedná o jednu z náročnějších tras, doporučujeme vám naplánovat si nějakou zastávku, na které přenocujete. V půli cesty v Maďarsku budete míjet Bílé jezero Szegedi, které si můžete obejít a po pár schodech vyšlápnout také místní rozhlednu. V okolí najdete malebné ubytování uprostřed přírody. Pokud pojedete přes Chorvatsko, zastavte se v hlavním městě Záhřebu a projděte se klidnými uličkami, ve kterých na vás bude z každého koutu volat příjemná restaurace se zahrádkou. Pohodlná matrace a vynikající jídlo vám dlouhou cestu jistě zpříjemní. Řecko – dovolená autem.