Chorvatsko – dovolená autem

19. 05. 2024

Zobrazit článek
Chorvatsko – dovolená autem

Chorvatsko, země s nekonečně modrým pobřežím, malebnými vesničkami a pohostinnými lidmi, láká každoročně tisíce turistů. A pokud se chystáte na dovolenou právě sem, možná vás zajímá, jak se dostat na Jadran co nejlépe. Proč je doprava autem jasná volba? To se dozvíte v našem novém „dovolenkovém“ článku.

Chorvatsko - dovolená autem

Chorvatsko dovolená autem

Doprava autem Chorvatsko

Existuje několik možných tras, jak se do Chorvatska dostat autem. Nejkratší cesta z Česka k Jadranu může trvat kolem 6 hodin, zatímco nejdelší trasa na jih Chorvatska až 14 hodin. Máte na výběr mezi trasou přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Každá z cest má své výhody a nevýhody, a proto je důležité pečlivě vybrat trasu a dobře ji naplánovat, aby se předešlo stresu a komplikacím během cesty. 

V Chorvatsku se s dálniční známkou nesetkáte. Pokud se chcete pohybovat pohodlně a ušetřit čas, jezděte přes mýtné brány, na kterých zaplatíte přibližně 6 eur/100 km. Platí se v hotovosti eury, platebními kartami či ETC palubní jednotkou.

Cesta do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

Nejoblíbenější trasa bez zpoplatněných tunelů vede přes Vídeň. V Rakousku se však musíte obrnit trpělivostí – na dálnicích (dálniční známka 8,60 eur/den) platí přísná rychlostní opatření, takže pokud nebudete dbát na pravidla silničního provozu, po návratu z dovolené můžete ve schránce očekávat také tučnou pokutu. Předem rovněž natankujte. Rakousko má totiž jedny z nejdražších pohonných hmot v EU. Slovinsko (dálniční známka 16 eur/7 dní) je v tomto ohledu srovnatelné s Českem. Nebojte se ani zastavit na hodinu či dvě a pokochat se krásnou a čistou přírodou, kterou Slovinsko vyniká, uvidíte, že budete překvapeni. 

  • Délka trasy z Prahy na Split je 1 090 km,
  • trvá přibližně 10 hod a 30 minut.

Cesta do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko

Jste-li z východu Česka, je pro vás vhodnější trasa přes Slovensko – Bratislavu. Jakmile najedete na Slovenskou dálnici, je nutné zakoupit si dálniční známku (10 dní) za 12 eur. Skrze Maďarsko se dá projet i mimo dálnice, cesta vám však bude trvat déle. Pokud se rozhodnete jet přes dálnici, zaplatíte 5 500 HUF, což je přibližně 14 eur (10 dní). Chcete se vyhnout poplatkům? Jeďte přes Mosonmagyaróvár směrem na Szombathely. 

  • Délka trasy z Prahy na Split je 1 100 km,
  • trvá přibližně 12 hod a 30 minut.

Cestování do Chorvatska – co nezapomenout doma?

Jelikož je od roku 2023 Chorvatsko součástí Schengenského prostoru, není nutné strávit na hranicích dlouhé hodiny, jako bylo donedávna tradicí. Bez čeho však do Chorvatska nemůžete?

  • Občanský průkaz svůj, dítěte či cestovní pas domácího mazlíčka,
  • řidičský průkaz,
  • technický průkaz vozidla,
  • zelenou kartu.

Poslední věcí, na kterou byste měli před vyražením na cestu myslet, je cestovní pojištění. Nehody se mohou stát kdekoliv, a to i během dovolené. Cestovní pojištění pokryje náklady spojené s ošetřením úrazů, včetně transportu do nemosnice nebo převozu zpátky do Česka. I když nechceme malovat čerta na zeď, na cestovní pojištění rozhodně myslete.