Itálie – dovolená autem

21. 05. 2024

Zobrazit článek
Itálie – dovolená autem

Cesty do Itálie jsou plné krásných výhledů a nezapomenutelných zážitků, ale to, že všechny cesty vedou do Říma nemusí být až tak pravda. Tato malebná země je často zastávkou nejen při návštěvě blankytně modrého moře a písečných pláží, ale také za poznáním bohaté historie Římanů, pohřbených Pompejí či delikátní italské kuchyně. Překvapivě to do Itálie není vůbec daleko, z Brna jste v Benátkách za necelých 700 km. Samozřejmě to jde i dál, například do 2 000 km vzdálené Kalábrie.

Dovolená v Itálii autem

Do Itálie vede hned několik tras, záleží jen, odkud se na dovolenou vydáte. Pokud jste z východu, je pro lepší jet jinou cestou, než když pojedete například z Prahy. Obecně se však za hranice Itálie dostanete do pár hodin. Cesta není nijak náročná a pokud nepojedete ve špičce (například v sobotu), vyhnete se i zdlouhavým kolonám na dálnicích. 

Dálniční známka Itálie

V Itálie stejně jako například v Chorvatsku nefunguje vjezd na dálnici formou dálniční známky. Platí se zde mýtné. To probíhá tak, že při vjezdu na dálnici dostanete lístek. Jakmile budete vyjíždět, lístek odevzdáte obsluze či do automatu a zaplatíte poplatek. Pokud nejste majitelem Telepassu, nevjíždějte do žluté zóny. Hledejte bílou či modrou ceduli se znakem bankovek či karty. Právě tak lze zaplatit mýtné – buďto v hotovosti nebo platební kartou. Cena se pohybuje od 18 do 66 eur, podle toho, po jaké silnici jedete. Jde o dálkové spoje až do 877 km

Jediná výjimka, která může být trochu nástrahou, je dálnice A36 Pedemontana Lombarda, na které se platí mýtné online. 

Starosti si nemusíte dělat s dálniční známkou v Německu, neboť jízda po ní vás nic stát nebude. V Rakousku si zaplatíte 8,60 eur za jednodenní známku nebo 11,50 za desetidenní (vyjde vás lépe, pokud plánujete kratší dovolenou). 

Itálie – dovolená autem

Cesta autem do Itálie přes Rakousko

  • Vyjíždíte z Moravy? Nejlepší trasou pro vás je ta přes Vídeň. Po dálnici A5 dojedete až do samotného srdce Rakouska, poté po A2 za pár hodin dorazíte do rakouského Villachu, které je přechodem mezi zeměmi. Z Brna cesta trvá přibližně 7,5 hodiny.
  • Jestliže vyrážíte z Prahy, vydejte se přes hraniční přechod Dolní Dvořiště. Odtud poté po silnici 310 na Freistadt. Pomalou jízdou se dostanete na dálnici A7 až do rakouského Lince, kde odbočíte na dálnici A1. Město Salzburg vás připojí k dálnici A10, po které dojedete až na italské hranice. Z Prahy tak můžete smočit nohy v Jadranském moři za nějakých 9 hodin.

Cesta autem do Itálie přes Německo

  • Pokud jedete ze západu, můžete si vybrat, jestli chcete přes Rakousko nebo přes Německo. Přes Německo je cesta kratší, konkrétně pojedete-li Českými Budějovicemi. Trasa prochází silnicí B20 přes Straubing, až do rakouského Salcburku. Poté pokračujete stejné, jako je tomu výše po dálnici A10 až do Itálie, ve které budete z Plzně přibližně za 8 hodin.
  • Je vaším cílem Toskánsko nebo Řím? Vyrazte z Rozvadova po dálnici A6, A93 a A9 směrem na Mnichov. Odtud pak po A8 a A93 až k Innsbrucku. Zde se připojíte na dálnici A13, která vás zavede až do Itálie.

Itálie autem s dětmi

Na závěr pro vás máme pár tipů, pokud cestujete s těmi nejmenšími, kteří chvíli neposedí. Jestliže jste se vydali přes Salzburg, udělejte si malou zastávku a navštivte Dům přírody, ve kterém se zabaví nejen děti, ale i dospělí. Láká nejen mořskými akvárii, ale také spoustou interaktivních exponátů, které jistě odpoutají vaši mysl od několika hodinové cesty.

Pokud se chcete opravdu zrelaxovat, udělejte si delší zastávku v termálním akvaparku se slanou vodou Therme Amade, který nabízí dokonalé vyblbnutí malým i velkým. Ubytovat se na jednu noc můžete v jednom z okolních horských hotelů, které vykouzlí příjemnou a klidnou atmosféru.

Tak co, už balíte kufry?