Novinky pro řidiče v roce 2024

03. 01. 2024

Zobrazit článek
Novinky pro řidiče v roce 2024

Od prvního dne roku 2024 nabyla účinnosti novela zákona o silničním provozu, která přináší několik významných novinek pro řidiče. Mají za cíl zefektivnit a usnadnit běžný provoz, a to jak v souvislosti s dodržováním předpisů, tak i v každodenní praxi a povinnostech spojených s řízením motorových vozidel.

Dálniční známka 2024

  • Od 1. března dojde ke změně cen dálničních známek. Týká se to jak ročních, tak i variant na kratší časový úsek. Dosavadní cena ročních dálničních známek ve výši 1500 Kč se zvýší na 2300 Kč. Avšak pro vozidla poháněná biometanem a zemním plynem platí poloviční sazba – dálniční známka na rok bude za 1150 Kč.
  • Měsíční dálniční známka se zvýší na 430 Kč, zároveň však dojde ke zlevnění desetidenní známky, a to konkrétně na 270 Kč. K dispozici je nově jednodenní varianta, přičemž její cena je stanovena na 200 Kč. 
  • Pro řidiče hybridních vozidel s CO2 emisemi do 50 g/km je cena roční dálniční známky ve výši 570 Kč. 

Řidičský průkaz již od 17 let

Od 1. ledna mohou mladí řidiči začít řídit od 17 let s dohledem mentora. Novela zákona zavádí tzv. „řidičák na zkoušku“, který má trvat 2 roky od získání řidičského oprávnění bez ohledu na věk. Co představuje tato doba pro řidiče začátečníky? Pokud vám úřady řidičský průkaz odeberou nebo se dopustíte šestibodového přestupku, bude nutné postoupit psychologickou přednášku a evaluační jízdu. To je v podstatě jízda v autoškole za běžného provozu, během které komisař hodnotí váš dosavadní řidičský um. Pro připomenutí všem řidičům jsme také napsali, co patří do povinné výbavy.

Elektrická koloběžka a povinné ručení

S touto novinkou můžeme počítat společně s příchodem jara – nový zákon ještě čeká cesta Senátem a podpis prezidenta. Pojišťovny se zatím s nabídkou povinného ručení pro elektrokoloběžky zdráhají a zvažují, zda se jim vůbec vyplatí zařadit ho mezi běžně nabízené služby. Cena se však odhaduje okolo 200 Kč ročně.

Povinné ručení se má vztahovat na určitý typ vozidel, které splňují dané parametry. Konkrétně jde o elektrické koloběžky, segwaye nebo například také skútry a zahradní traktůrky. Bude nutné pro vozidla, která dosahují konstrukční rychlosti více než 25 km/hod nebo mají hmotnost vyšší než 25 kg a dosahují rychlosti přes 14 km/hod. 

Nový zákon má zajistit to, aby řidič vozidla zodpovídal za škody způsobené jeho užíváním, a to zejména na zdraví cizích osob či majetku.

Řidičský průkaz ve fyzické podobě není potřeba

Další novinkou pro řidiče je s příchodem roku 2024 končí povinnost mít u sebe řidičský průkaz na území České republiky. Při silniční kontrole bude stačit předložit občanský průkaz a policista si najde veškeré údaje o řidiči i vozidle v systému. To samé platí o technickém průkazu. Ten se bude vydávat pouze v jednom vyhotovení, a to jako velký technický list. Najdete ho v elektronické podobě na internetu. Pro jeho výměnu není nutné spěchat na úřad – vše můžete zařídit, až budete potřebovat udělat jiné změny.

Maximální povolená rychlost na dálnici

Nově se zvyšuje rychlost na českých dálnicích ze 130 km/hod na 150 km/hod. Jedná se ale pouze o konkrétní zmodernizované úseky, které jsou přizpůsobeny vyšší rychlosti a hustému provozu. O které však jde zatím není známo. Předpokládá se například, že vyšší rychlostí se budou vozidla moct prohánět například po určitém úseku jihočeské D3. Vzhledem k tomu, že je v Česku přibližně 1400 km dálnic a nový zákon se týká pouze pár desítek kilometrů, nejde o zcela velkou změnu. Do budoucna se však může jednat o velký krok kupředu. S jakými automobilovými novinkami se budeme na našich silnicích tento rok vídat? To se dozvíte zde.

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.