Jak poznat zakarbonovaný motor

16. 04. 2024

Zobrazit článek
Jak poznat zakarbonovaný motor

Zakarbonovaný motor může být noční můrou každého motoristy. Projevuje se hned několika způsoby, a dokonce může zapříčinit i trvalé poškození vozidla. Ale jak poznat, že váš motor trpí přebytečným karbonem, a co udělat pro jeho účinnou dekarbonizaci?

Zakarbonovaný motor: prvotní příčiny

Karbon vzniká v motoru jako takový vedlejší nechtěný produkt při spalování paliva. Když je palivo spalováno při vysokých teplotách a nedostatečném přístupu kyslíku, dochází k neúplnému spalování. Tento proces vytváří uhlíkové usazeniny, známé jako karbon, které se mohou ukládat na různých místech v motoru.

  • Méně kvalitní palivo obsahuje více nečistot a látek, které hojně přispívají k tvorbě karbonu právě při jeho spalování.
  • Zanesený vzduchový filtr znemožňuje proudění vzduchu do spalovací komory a dochází ke špatnému spalování a ke vzniku karbonových úsad. 
  • Nedostatečná výměna motorového oleje, znečištěný vzduchový filtr, opotřebené zapalovací svíčky – to vše jsou skvělé podmínky pro nadměrnou tvorbu karbonu. Nedostatečná údržba je prvním krokem ke karbonovým úsadám nejen v motoru, ale právě také v jeho součástech.
  • Nejen špatná údržba, ale také značné opotřebení součástek vede k jejich špatné funkci. Špatné těsnění nebo znečištěný průchod mohou značně ovlivnit nejen chod vozidla, ale také jeho zakarbonování.
  • Na zakarbonovaný motor mají veliký vliv také krátké trasy. Motor se nestačí dostatečně zahřát a znemožní tak kvalitní spalování.

Karbonové usazeniny se obvykle ukládají na povrchu pístů, ventilech, sacích ventilech, výfukovém systému a dalších součástech motoru. V konečném důsledku negativně ovlivňují hned několik faktorů, které jsou pro bezproblémový chod motoru klíčové. 

Jak odstranit karbon z motoru?

O tom, jaké následky má zakarbonovaný motor na stav vozidla jsme psali v tomto článku. Dnes se však podíváme na to, jak si s úsadami poradit a jakými cestami je možné motor vyčistit.

Vytáčení motoru

Při vyšších otáčkách motoru se zvyšuje teplota výfukových plynů a rychlost proudění, což může pomoci odstranit karbonové usazeniny z filtru pevných částic. Rychlejší jízda po dálnici při vyšších otáčkách může v určité míře pomoci. I tato ověřená rada má však své limity – okolo 80 000 – 300 000 km je nutné DPF filtr vyměnit za zcela nový. 

Chemická dekarbonizace motoru

Jde o jednoduchou a rychlou metodu, kterou vám jsou schopni provést v autoservisu. Co však získá na praktičnosti, to ztratí po bezpečnostní stránce. Nejen že se během procesu uvolňují nebezpečné těkavé látky, které neprospívají lidskému zdraví, ale také mohou poškodit motor a jeho součásti. Některé typy motorů mohou být na určité chemikálie citlivé a nemusí jim tento nebezpečný koktejl udělat příliš dobře.

Dekarbonizace motoru vodíkem

Pokud jste pro bezpečné a ekologické odstranění karbonu z motoru, je pro vás vodíková dekarbonizace ta pravá. Během 60 minut se motorem a jeho součástmi prožene směs vodíku a kyslíku. Pod kapotou dojde při vyšších provozních otáčkách k odhořívání karbonových úsad a pomocí pyrolýzy odejdou napáleniny z vozidla společně s výfukovými plyny. Jde o perfektní cestu dekarbonizace benzínového motoru a samozřejmě i toho dieselového

Dekarbonizace motoru vodíkem zkušenosti

Pokud vás trápí zakarbonovaný motor a chcete si znova užívat příjemnou a tichou jízdu autem, navštivte nás na jedné ze 14 poboček nebo si objednejte naše služby pohodlně až k vám domů. Během šedesáti minut prodloužíte život vašemu miláčkovi o další tisíce kilometrů. 

Podívejte se, jak si dekarbonizaci motoru vodíkem pochvalují naši spokojení zákazníci, kteří se k nám pravidelně vracejí. 

zakarbonovaný motor