Bulharsko – dovolená autem

05. 06. 2024

Zobrazit článek
Bulharsko – dovolená autem

Láká vás dovolená autem v Bulharsku? Písečné pláže, bohatá bulharská kuchyně a veselá nátura? Pokud se na cestu vydáte autem, čeká vás opravdu náročná a táhnoucí se cesta, na kterou je dobré se řádně připravit. Tím nemáme na mysli pouze pevné nervy a zlatou trpělivost, ale také předem naplánovanou trasu, možná i s pár zastávkami. Tímto článkem navazujeme na již předchozí články o dovolené autem do Itálie a Řecka.

Autem do Bulharska

Bulharsko – dovolená autem. Na výběr máte ze dvou možných tras, přičemž vás tak či tak nemine zdlouhavá a nekonečná cesta, na kterou se doporučujeme vydat v noci, abyste se vyhnuli zácpám na dálnicích a pokud možno bez dětí – cesta by pro ně byla opravdu náročná, možná snad s přestávkou na přespání by se dala bez větších obtíží zvládnout.

Trasa přes Srbsko

Nejrychlejší trasa vede přes Srbsko, konkrétně Bratislavu, Budapešť, Segedín, Bělehrad, Sofii a Burgas. Povětšinou se jede přes dálnice, čímž si zajistíte pohodlnou a ničím nerušenou cestu. Pokud však chcete ušetřit nějaké ty korunky, v Srbsku můžete využít nezpoplatněné silnice, tím se vám však cesta o něco málo protáhne.

  • Délka trasy je přibližně 1676 km,
  • cesta trvá zhruba 16,5 hodiny.

Trasa přes Rumunsko

Druhou a zároveň poslední možností je cesta přes Rumunsko, která prochází městem Bratislava, Budapešť, Arad, Bukurešť, Ruse a Varna. I když je cesta o několik hodin delší než přes Srbsko, během ní se můžete kochat krásnými přírodními scenériemi, které se vám jistě zapíší do paměti.

  • Délka trasy je zhruba 1651 km,
  • trvá 19 hodin.

Dálniční známka Bulharsko

Elektronická dálniční známka v Bulharsku se dá zakoupit online, na benzínkách nebo ve směnárnách. Víkendová známka stojí 9 BGN, týdenní 13 BGN a měsíční 27 BGN. Pokud plánujete výlety, určitě se do ní vyplatí investovat.

  • Slovensko: elektronická dálniční známka na 10 dní stojí 12 eur.
  • Maďarsko: i zde platí elektronická známka, a to na 10 dní za 6 400 HUF.
  • Srbsko: neexistuje zde dálniční známka tak jak ji známe, ale v Srbsku se platí mýtné, které lze zaplatit hotově i kartou.
  • Rumunsko: po dálnicích je možné jezdit díky klasické dálniční známce na 7 dní za 3 eur.

 

Bulharsko - dovolená autem

Cesta autem do Bulharska nemusí být zdlouhavá

Zkraťte si cestu jedním z mnoha krásných výletů, které vás po cestě míjejí. Například maďarské město Segedín skrývá spoustu krásných historických skvostů, malebné restaurace i hotely s pohodlnými matracemi, na kterých se můžete po dlouhém sezení za volantem natáhnout. Ve městě najdete také rozsáhlou zoologickou zahradu pro nejmenší cestovatele. Je přesně v polovině trasy, kterou si můžete tímto způsobem pohodlně rozdělit do dvou dnů.

Druhým našim tipem, který vám cestu sice moc nezkrátí, jelikož od hranic s Bulharskem už není moc daleko, ale rozhodně ho nesmíme přeskočit, je město Bukurešť. Bohatá historická část, zábavní park nejen pro děti, klikatící se jezero Cernica s mnoha turistickými trasami okolo břehu, zkrátka město sta chutí a vůní, ve kterém si vybere naprosto každý. Na své trase ho určitě neprojeďte po dálnici.

Cesta přes Maďarsko vede také přes hlavní město Budapešť. V menší polovině trasy vás čekají historické městské lázně, ve kterých si můžete po dlouhé cestě odpočinout, monumentální budova parlamentu, která je nejlépe k vidění z řeky Dunaj a mnoho dalších lákadel, která si nemůžete nechat ujít.  Bulharsko – dovolená autem.