Řecko dovolená – porovnání dopravy

21. 06. 2024

Zobrazit článek
Řecko dovolená – porovnání dopravy

Náročnější a delší trasa do Řecka si žádá pořádnou přípravu před cestou. Na kolik vás vyjde taková několika hodinová trasa až na Balkánský poloostrov? Je doprava autem opravdu tou nejvýhodnější možností? A které poplatky vás po cestě neminou? Pojďme se na to společně podívat.

Do Řecka autem – ano nebo ne?

Cesta do Řecka trvá okolo 18 hodin a opravdu není radno ji podcenit. Pokud cestujete s malými dětmi, možná je lepší řešení letět letadlem nebo přinejhorším jet přes noc, aby malí cestovatelé většinu náročné trasy prospali. Po cestě vás čeká hned několik zpoplatněných úseků, na které je dobré se připravit. Pokud bychom se měli bavit o průměrné ceně, musíme zohlednit vozidlo, jakým pojedeme, jeho průměrnou spotřebu, trasu, kterou si zvolíme a čerpací stanice, na kterých budeme tankovat. Průměrně se však částka pohybuje okolo 12 000 Kč.

Řecko autem – dálniční poplatky

  • Nejrychlejší trasa skrz Slovinsko, Maďarsko, Makedonii a Srbsko vyjde na 33,5 eur s tím, že v Srbsku a Makedonii se platí mýtné. Cena se tak může vyšplhat o pár euro nahoru.
  • Jadranská trasa zahrnuje poplatky v Rakousku, Slovinsku a v Chorvatsku. V Černé Hoře se zpoplatněným úsekům vyhnete, je jich tam opravdu málo. No a v Albánii při vjezdu do země zaplatíte na hranicích poplatek, který činí 1 euro. Jde o daň z provozu vozidla. Celkově vás tak trasa vyjde na přibližně 44 eur

Konkrétní dálniční poplatky najdete v našem prvním díle dovolenkového speciálu

Cena benzínu a nafty

Průměrně se ceny za palivo pohybují okolo našeho průměru 1,58 eur/ litr benzínu a 1,51/ naftu. V Řecku jsou ceny o pár korun vyšší. Proto doporučujeme natankovat po cestě a v Řecku dočerpat jen podle potřeby a podle množství výletů. Na týdenní dovolenou by vám jedna plná nádrž měla v cílové destinaci stačit. Na cestu zpátky můžete natankovat zase až překročíte hranice. 

V Albánii se cena za litr benzínu a nafty pohybuje přes 40 korun a v Černé Hoře je opět na našem průměru. V Rakousku je o něco málo dražší. Na průjezd zemí si však natankujte ještě u nás doma.

Řecko dovolená – porovnání dopravy

Řecko dovolená – porovnání dopravy

Letenky do Řecka

Kolik stojí letenky do Řecka? Jejich cena se pohybuje okolo 4 000 Kč. Záleží, jaký termín a s jakým předstihem si vyberete. Rozhodující volba padá také na město, které chcete navštívit. Samozřejmě v ceně nejsou zahrnuta zavazadla. Za 20 kg kufr, který se musí nechat odbavit je nutné připlatit cca 30 eur. Musíte počítat s tím, že pokud chcete navštívit nějaké místo v okolí, je nutné zaplatit za dopravu. Rovněž je důležité zajistit dopravu z letiště do hotelu.

Na druhou stranu jde o nejpohodlnější cestování. V Řecku jste za necelé tři hodiny, což zvládnou i ty nejmenší děti. Pokud však cestuje čtyřčlenná rodina, cena za letenky se může vyšplhat až na 35 000 Kč, a to počítáme s levnější variantou.

Vlakem do Řecka

Přímý vlak do Řecka nehledejte – neexistuje. Jedinou možností je nakombinovat cestu s přestupy, přičemž jedna cesta vás vyjde na cca 2 000 Kč. Tato možnost je však opravdu tím posledním řešením. Není vhodná pro dospělé, natož pak pro rodiny s dětmi. Vlakem se jede více než den. 

Porovnání dopravy Řecko

V tomto případě necháme volbu na vás. Cesta autem má jistě své výhody. Můžete se po trase zastavit na mnoha místech, objevit krásy, na které byste jinak nenatrefili, prodloužit si dovolenou o pár dní v zemi, kterou projíždíte. Velikou výhodou je také možnost sbalit si opravdu cokoliv, bez nutnosti omezovat se na určitou váhu. Příjemná je také i cena, kterou si jako parta přátel můžete rozdělit mezi sebe a snížit ji tak na úplné minimum. 

Letecky se však do Řecka dostanete za 2,5 hodiny. Cesta je pohodlná a rychlá. Jedinou nevýhodou je cena, která v letním období roste vzhůru.

Tak co, už balíte kufry?