Katalyzátor a jeho údržba

27. 02. 2024

Zobrazit článek
Katalyzátor a jeho údržba

Jak moc důležitou roli hraje správně čistý katalyzátor při kontrole emisí? Možná to nebude překvapením, ale při emisích bývá zanesený. Společně se podíváme na to, proč je důležité udržovat katalyzátor v čistotě a věnovat mu sem tam nějakou tu péči.

Co je to katalyzátor

Katalyzátor se nachází poblíž motoru, aby dosahoval kolem 300 °C (vysoká teplota je důležitá pro správné spalování škodlivých látek uvnitř katalyzátoru). Katalyzátor má za úkol snižovat množství emisí, které vznikají při spalování nafty či benzínu. Škodlivé látky z výfukových plynů přichází uvnitř katalyzátoru do kontaktu se vzácnými kovy, které je rozkládají a do ovzduší vypouštějí o poznání méně škodlivé zbytky plynů. 

V novějších vozech najdete také tzv. předkatalyzátor, který má za úkol pochytat nebezpečné látky ještě dřív, než dojde k dostatečnému zahřátí hlavního katalyzátoru.
Kontrolním zařízením v motoru, které sbírá veškerá data a kontroluje stav zplodin je tzv. lambda sonda. Čidlo se nachází přímo za katalyzátorem a nasbírané informace odesílá řídící jednotce, která podle toho upravuje ideální množství paliva a vzduchu. 

Zanesený katalyzátor

Stejně tak jako ostatní součásti motoru, ani katalyzátor není věčný. Zejména při špatné péči o jeho stav se výrazně snižuje nejen životnost katalyzátoru, ale také celkového motoru. Celkový stav ovlivňuje mnoho faktorů, přičemž jedním z nich je například počet krátkých tras, při kterých se katalyzátor nestihne dostatečně zahřát a karbonové úsady se nalepí na vnitřek katalyzátoru a sníží tak jeho funkci. Obecně však odhadovaná životnost, při pravidelné údržbě katalyzátoru, činí minimálně 130 000 km.

Jak poznám zanesený katalyzátor

  • Pokud nesplníte STK, je čas na čištění automobilu. Hodnota emisí zkrátka převyšuje stanovenou hranici.
  • Vozidlo může mít problémy s nastartováním, zkrátka motor nechce naskočit. 
  • Také můžete pociťovat, jak se autu nechce do kopce. Jednoduše má problém vyjet to, co dříve jezdívalo svižně. I do menšího kopce musíte podřadit a motoru se nechce tahat. 

Jak součástku vyčistit

Samozřejmě ho můžete vyčistit mechanickou cestou – koupíte si drahé chemické přípravky, pracně vymontujete katalyzátor z vozidla a urputně se snažíte dostat do titěrných prostor, ze kterých je potřeba napálený karbon odstranit. 

My vám ale doporučujeme jednodušší způsob, který vám zabere pouze jednu hodinku. Obětováním 60 minut ročně docílíte klidného chodu vozidla, spolehlivého nastartování a nižší spotřeby. Dokonalého vyčištění motoru a jeho součástí, včetně zaneseného katalyzátoru dosáhnete dekarbonizací motoru vodíkem, který je šetrnou a ekologickou formou odstraňování karbonu. Vozidlem, včetně katalyzátoru, proženeme směs vodíku a kyslíku, díky které veškeré úsady odejdou společně s výfukovými plyny ven z vozu. 

Cena

Co auto, to jiný katalyzátor. Proto nejde říct přesná částka, za kterou koupíte univerzální katalyzátor, jak do nákladního vozu, tak do malé škodovky. Průměrně se cena katalyzátoru do osobního auta pohybuje v rozmezí 5 000 – 30 000 Kč. Čím větší vozidlo, tím větší počet tisíců, za které koupíte nový. 

Jste ochotni obětovat pár tisíc, ne-li desítek, za nový katalyzátor? Pakliže ne, objednejte vaše vozidlo na jednu z našich poboček a nechte ho dekarbonizovat vodíkem od karbonových úsad, které se usazují také v katalyzátoru a značně se podepisují na celkovém stavu vozu. Předejdete tak značnému zanesení katalyzátoru a prodloužíte jeho životnost.

 

Katalyzátor

Katalyzátor

 

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář nebo zavolat na 792 767 337.