Itálie dovolená – porovnání dopravy

13. 06. 2024

Zobrazit článek
Itálie dovolená – porovnání dopravy

Léto se blíží a sním i vůně špaget s rajčatovou omáčkou, křupavé pizzy s prosciuttem a lahodného vína. Samozřejmostí je i šum moře a pohled na rozpálenou písečnou pláž. Taky máte chuť si sbalit kufr a odletět na dovolenou do Itálie? V tom případě pro vás máme další ze série článků, jak se připravit na dovolenou u moře a kterou z možností si vybrat, pro pohodlnou a ekonomickou cestu. Itálie dovolená – porovnání dopravy.

Na kolik vychází cesta autem do Itálie?

I když hranice Itálie můžete překročit za pár hodin, pokud se chcete dostat například na pláže v Bari, ochutnat pravou neapolskou pizzu nebo objevovat historii Říma, může se cesta prodloužit klidně až na 13 hodin. Záleží tedy, kolik kilometrů hodláte urazit, jakým autem jedete, jakou má průměrnou spotřebu a z kterého bodu vyrážíte. Všechny tyto faktory je nutné vzít v potaz, počítáte-li náklady na dopravu. Podívejte se na trasy, kterými je možné do Itálie jetCelková cena včetně všech poplatků a paliva vychází v rozmezí okolo 6 000 – 15 000 Kč.

Itálie dovolená – porovnání dopravy.

Dálniční poplatky Itálie

  • Vydáte-li se na cestu přes Rakousko – Salzburg, nejspíš neminete Tauerntunnel. Náklady v tom případě zahrnují rakouskou dálniční známku na jeden den, průjezd tunelem a mýtné v Itálii, jehož cena se orientačně počítá na 100 km. Na poplatcích za průjezd tak dohromady zaplatíte okolo 30 eur.
  • Cesta do Itálie přes Slovinsko může být výhodná, pokud jedete z Moravy. V Brně se připojíte na dálnici směr Vídeň a poté už pokračujete stále na východ, až ke Štýrskému Hradci. Dálnice E59 vás provede přes hranice Slovinska odkud už se vydáte přes Lublaň do Itálie. Dálniční poplatky vyjdou na 32 eur.
  • Trasa přes Německo a rakouský Innsbruck je vhodná pro Pražáky, kteří mohou hranice překročit v Rozvadově. Jelikož se za dálnice v Německu neplatí, čeká vás jízda po kvalitní a pohodlné cestě zadarmo. Vyhnete se také poplatkům za průjezd tunely. Celkově tak zaplatíte okolo 28 eur. V ceně je totiž i zpoplatněný úsek dálnice A13 Brenner.

Itálie dovolená letecky

Itálie letecky je nejrychlejší způsob dopravy. Doslova za pár hodin můžete ležet na hotelovém lehátku a užívat si chechot racků s ledovým mojitem v ruce. Koupě letenky do Itálie se však vyplatí pouze v případě, cestujete-li sám nebo ve skupince dvou lidí jen s příručním zavazadlem. Jelikož letenku svazují váhové limity zavazadla, za které si připlatíte přibližně okolo 30 eur, je nutné balit kufr pečlivě a přemýšlet, co vlastně budu potřebovat a co musí zůstat doma. Pokud letíte s malými dětmi, přikoupení 20 kg zavazadla se nejspíš nevyhnete. 

Myslete také na to, že se nějak musíte dopravit na letiště a v cílové destinaci do hotelu. I to jsou poplatky, se kterými je nutné počítat. Průměrně se cena letenky do Itálie pohybuje okolo 3 000 Kč. V ceně však nejsou zahrnuta zavazadla k odbavení. 

Vlakem k moři do Itálie

Nejméně přijatelnou je za nás cesta do Itálie vlakem. Předlouhá 18 hodinová trasa s jedním přestupem není nic ani pro zkušeného cestovatele. Společnosti sice nabízejí lůžkové vozy, nejde však o kdoví jaké pohodlí. Přímý vlak do Itálie nejezdí, a je nutné přestoupit buď ve Vídni nebo v Mnichově. Jízdenka vyjde na zhruba 1 500 Kč.

Autobusová doprava do Itálie

Další možností, jak započít dovolenou ne příliš pohodlně je vydat se na cestu autobusem. Nejen že se trasa prodlouží o několik hodin, protože řidič musí posbírat všechny cestující z různých koutů Česka, ale také má povinné zastávky, které zkrátka musí proběhnout, ať už chcete či nikoliv. Sdílený prostor s dalšími desítkami cestujících je jen pro otrlé, jelikož cesta trvá 12–24 hodin. Cena jízdenky se pohybuje okolo 2 000 Kč.

Porovnání dopravy Itálie

  • Autobusem a vlakem trvá cesta příliš dlouho a pokud plánujete cestu s malými dětmi, na tento způsob hned zapomeňte. I dospělí budou mít co dělat na stísněných sedačkách, na kterých mnohdy prosedí větší polovinu dne. 
  • Itálie letecky je sice rychlá volba a pro rodiče určitě i praktická, ovšem je nutné počítat s většími náklady, zejména pokud vás cestuje více. Letenku platí děti od dvou let, proto je nutné vše předem spočítat.
  • Cesta do Itálie autem je asi ta nejlepší volba, pokud vezmeme v potaz finance a čas. Za poplatky a palivo sice zaplatíte pár tisíc, na druhou stranu můžete jet celá rodina a na náklady se složit. Jste limitováni pouze vlastním pohodlím, sbalit si tak můžete cokoliv – menší věci se například vejdou i do prostoru pod nohama dětí. V okolí můžete podnikat výlety a poznávat krásy Itálie. 

Kam letos vyrazíte vy? Pojedete autem nebo dáte přednost jinému způsobu dopravy?