Užijte si dovolenou v Chorvatsku bez turistů

28. 08. 2023

Zobrazit článek
Užijte si dovolenou v Chorvatsku bez turistů

Modrá jeskyně u ostrova Biševo
Panenská příroda na ostrově Mjlet
Lákavé vnitrozemí a Plitvická jezera

prvním díle naší chorvatské mini série jsme si řekli pár tipů, které vám usnadní přípravu před dlouhou cestou k Jadranskému moři. Dnes vám chceme ukázat pár úžasných míst, která stojí za to navštívit, nasát tu pravou přímořskou atmosféru a objevovat krásy typického Chorvatska a jejich kultury. Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen pláž.

Cesta za průzračným mořem

Doslova nekonečnou paletou modrých odstínů překypuje pohled na otevřené moře kolem ostrova Biševo. Že jste o něm ještě neslyšeli? Není divu. Jedná se o méně známy ostrov, na kterém turistu téměř nepotkáte, a dokonce je zde problém potkat i místního obyvatele – trvale jich zde žije jen kolem 20. Biševo je úrodnou půdou pro pěstování vinné révy a olivovníků. Trošku adrenalinu načerpáte díky objevování až 14 jeskyní, z nichž za zmínku rozhodně stojí tzv. Modrá jeskyně. Název získala podle modrozeleného osvětlení, které vzniká díky lomení slunečních paprsků ve vodě. 

Menší ostrov Biševo láká také svými krásnými plážemi, z nichž nejkrásnější najdete v zátoce Porat. Užijí si zde také sportovní rybáři a milovníci středomořské kuchyně. Díky možnosti, ubytovat se u místních v soukromí, můžete nasávat tu pravou atmosféru a setkat se s typickou chorvatskou náturou.

Objevte panenskou přírodu

Zelený ostrov Mljet vás naprosto uchvátí nádhernými přírodními útvary, které na vás čekají téměř na každém rohu. Národní park Mljet zahrnuje nejen husté borovicové lesy, ale také Malo a Veliko jezero, jež pod hladinou skrývají nedotčenou krásu. Pokud bychom šli až k původu jezer, jedná se o zatopená údolí a v létě jsou ideální ke koupání. Projděte se po jedné z mnoha turistických tras a zavítejte na vyhlídková místa, která vám nabídnou pohled na velkou část zeleného ostrova Mljet v kontrastu s modrým oceánem. 

Ostrov Mljet vám historické památky nenabídne – „pokochat“ se můžete zříceninou paláce z římského období. Doporučujeme vám raději navštívit malebné vesničky, které vás obklopí poklidnou atmosférou a nabídnou vám vynikající rybí pokrmy. Na ostrově najdete také nespočet pláží, včetně pár písčitých s pozvolným vstupem do moře.

Lákavé vnitrozemí

Každý, kdo se chystá procestovat Chorvatsko má jistě na seznamu také Plitvická jezera. My vám ale můžeme doporučit skrytý poklad, o kterém jen tak ledajaký turista nemá zdání. U města Slunj najdete méně znám, avšak stejně krásné Slunjčické vodopády. Uprostřed klidné přírody najdete na řece také divoké peřeje či jezírka, které vyloženě lákají ke smočení se. Pokud se rozhodnete zavítat právě k Slunjčickým vodopádům, nechte se okouzlit také dřevěnými domečky a vodními mlýny, které se nacházejí po proudu řeky ve vesničce Rastoke.

Dalším skvostem, který máte jen kousek, pokud pojedete směrem na Slovensko a dále Maďarsko je čtvrté největší město Chorvatska Osijek. Jelikož je úplně opačným směrem, než přelidněné pláže a přímořská města, nenajdete v něm až tolik turistů. I přesto vám však nabídne nádhernou architekturu, kterou si vás jistě získá. K místům, které při návštěvě Osijeku musíte vidět, patří rozhodně kostel sv. Petra a Pavla – díky červeným cihlám vás ohromí již na první pohled, no a na ten druhý vás okouzlí barevnými vitrážemi a bohatou výzdobou uvnitř kostela. Projděte se po promenádě a užijte si večerní atmosféru plnou hudby a smíchu, kterou vykouzlí místní v komorních hospůdkách v okolí řeky Drávy. 

Plitvická jezera v Chorvatsku

Užijte si dovolenou v Chorvatsku naplno

Jestliže jsme vás přesvědčili k navštívení této oblíbené destinace, měli byste před samotnou cestou věnovat péči také svému autu. Přeci jen se na něj budete muset po celou dobu dovolené spolehnout a jistě se chcete vyhnout nepříjemné situaci. Sepsali jsme také Jak připravit auto na letní sezonu.

Preventivním opatřením, které vám může ušetřit spoustu nervů, při dohadování se s Chorvaty v autoservisu, je dekarbonizace motoru vodíkem. Tento bezpečný a velmi rychlý způsob očištění motoru od karbonových úsad vám také pomůže v případě vysoké spotřeby vozidla – díky dekarbonizaci vodíkem klesne spotřeba až o 15 % a vy tak na dlouhé cestě k moři ošetříte značnou část financí za palivo. Další výsledky dekarbonizace máme zde.

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.