Nejlepší destinace na dovolenou s autem 2023 – 2. díl

25. 07. 2023

Zobrazit článek
Nejlepší destinace na dovolenou s autem 2023 – 2. díl

Destinace na dovolenou autem

Již v prvním díle našeho dovolenkového speciálu jsme si ukázali pár destinací, které jsou ideální pro cestování s autem. A jaké jsou další destinace na dovolenou autem? Pro naše čtenáře jsme si připravili ještě pár evropských zemí, které při rozhodování nesmíte opomenout. Pojďme si je tedy společně představit a na závěr si řekneme pár pravidel, díky kterým pro vás bude cestování na dovolenou autem klidně a pohodlně stráveným časem.

Dovolená autem – Rakousko

Tzv. země ledovcových jezer je jednou z nejnavštěvovanějších zemí českými turisty hlavně díky nekonečným možnostem pro jízdu na kole a pěší turistiku. 

 • V létě si ovšem dejte oddych od náročného hikingu a lehněte si na písečnou pláž k Neziderskému jezeru. Ano, vidíte dobře – jezero má opravdu své písečné pláže a také slanou vodu! 
 • Navštivte městečko Hallstatt a nechte se vtáhnou do jeho klidné atmosféry, prohlédněte si historické centrum a staňte se účastníky plavby po přilehlém jezeře. 

Cesta autem do Rakouska trvá přibližně 4 hodiny, musíte však vzít v úvahu bod, ze kterého vyrážíte a cílovou destinaci. Doba strávená v autě se tak může protáhnout až na 7 hodin. 

Pohled na Hallstatt

Hallstatt v Rakousku

Cena dálniční známky v Rakousku

Abyste se mohli prohánět po rakouských dálnicích, musíte si zakoupit dálniční známku. Tu je možné nově pořídit online na internetu nebo na čerpacích stanicích. Desetidenní dálniční známka vás vyjde na 9,90 EUR. Tím to ale pro vaše cestování nekončí! Na určitých úsecích je nutné zaplatit také mýto. Jedná se o dálnice či rychlostní silnice A 9, A 10, A 11, A 13, S 16.

Dovolená autem – Řecko

Řecko, možná netypická destinace na dovolenou autem, ale rozhodně stojí za to. Navštivte tuto evropskou zemi opředenou mnoha bájemi a pověstmi. Cesta autem do Řecka vám bude trvat přibližně 18–20 hodin a pro pohodlnější požitek z jízdy vám doporučujeme rozdělit si cestování do dvou dnů. 

 • Řecko si vás jistě získá domečky s modrými střechami na skalnatých útesech – typickým příkladem řecké architektury je Mykonos či Santorini. 
 • Navštivte také archeologický areál Dion, ve kterém spatříte nádherné mozaiky, jež zdobily podlahy a stěny chrámů či městských lázní. 
 • Pokud chcete proložit povalování se na pláži a návštěvu historického města také nějakou náročnější aktivitou, přidejte na svůj seznam horu Olymp, sídlo bohů.
Řecko – Santorini

Dovolená autem – Řecko

 

Cena dálniční známky v Řecku

S dálniční známkou v Řecku nepochodíte, po zpoplatněných úsecích se totiž pohybujete díky mýtnému systému. Cena se určuje dle výšky vozidla a počtu náprav. Poplatek po vás budou chtít zaplatit při každém průjezdu mýtnou branou. S cenou je to trochu složitější, protože o jejich výběr se stará šest různých společností a každá má na starost jiný úsek. Cena mýtného se pohybuje od 2,80 EUR do 19,20 EUR

Nemusíte se však leknout velkého cenového rozdílu – nejlevnější úsek má pouze 42 km a nejdelší za 19,20 EUR má 532 km. Pro pohodlný průjezd mýtnými branami v Řecku vám doporučujeme mít připravené drobné mince. Většinou totiž probíhá platba v hotovosti, v některých případech také platební kartou či mincovním automatem.

Jak připravit auto na dovolenou

Jestliže jsme vás nalákali na jednu z výše zmíněných destinací je potřeba také věnovat pozornost přípravě auta před dlouhou cestou. Běžně totiž na takové dovolené najedete více než 2 000 km a nejen řidič, ale také auto dostane pěkně zabrat. Jak připravit auto na dovolenou, abyste si ji mohli užít v poklidu a vyvarovali se poruchám na vozidle?

Zevrubná prohlídka vozu

Na váš automobil se musíte na dovolené 100 % spolehnout. Proto vozidlo zkontrolujte a dejte do pořádku všechny nedostatky.

Na váš automobil se musíte na dovolené 100 % spolehnout. Proto je důležité vozidlo zkontrolovat a případně dát do pořádku všechny nedostatky.

 • doplňte směs do ostřikovačů a zkontrolujte stěrače,
 • proveďte kontrolu zrcátek a karoserie,
 • zkontrolujte nastavení světel a stav žárovek,
 • doplňte chladicí kapalinu,
 • prohlédněte stav pneumatik a případně je nahustěte

Povinná výbava do zahraničí

Kapitolu samu o sobě tvoří povinná výbava, kterou je nutné doplnit o položky, jež jsou na seznamu dané destinace a samozřejmě zkontrolovat expiraci obsahu lékárničky.

Dekarbonizace motoru jako prevence před dovolenou

Všem řidičům doporučujeme provést před zahájením dovolené dekarbonizaci motoru, která výrazně sníží riziko vzniku poškození vozidla a zajistí vám poklidnou jízdu bez zbytečného stresu. Velikou výhodou je také snížení spotřeby paliva až o polovinu, což řidiči jistě ocení na dlouhých trasách do jižních států.

Celý proces dekarbonizace motoru spočívá v připojení automobilu k přístroji, jenž vhání do všech částí směs vodíku a kyslíku a díky vysoké teplotě pomůže karbonu odhořet. Zbytky usazeného karbonu tak vyjdou ven společně s výfukovými plyny. Celý proces trvá okolo 60 minut a výsledný efekt, který poznáte ihned po nastartování vozidla vám zaručí klidnou jízdu nejen na dovolenou. Výsledky měření po dekarbonizaci motoru vodíkem

Pomocí dekarbonizace vám sice nevykouzlíme nový motor, nicméně podstatné výhody vám naše inovativní forma čištění motoru vodíkem přinese:

 • sníží množství kouře, jež vychází z motoru,
 • výrazně sníží spotřebu paliva,
 • citelně zlepší chod motoru,
 • celkově zvýší životnost motoru. 

Všem řidičům přejeme šťastnou cestu a dovolenou plnou zážitků, slunce a odpočinku.

Pokud byste si rádi nechali vyčistit filtr pevných částic dekarbonizací vodíkem, jsme tu pro Vás na těchto pobočkách: Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Plzeň, Liberec, Ústí a další… Obejdnat se můžete přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.

Pro pravidelné informace o dekarbonizaci a novinky ze světa aut nás sledujte na Instagramu a na Facebooku.