Nejlepší destinace pro dovolenou s autem 2023 – 1. díl

21. 07. 2023

Zobrazit článek
Nejlepší destinace pro dovolenou s autem 2023 – 1. díl

Destinace na dovolenou autem

Čas letní dovolené se blíží a vás jistě zajímá, která destinace je pro dovolenou s autem nejvhodnější. Níže jsme si pro vás připravili pár tipů, které jsou prověřené ostřílenými cestovateli. Navštivte s námi krásné země Evropy a dopřejte si chvíli odpočinku i zábavné aktivity. A také si přečtěte Jak připravit auto na letní sezonu než vyrazíte.

Dovolená autem – Chorvatsko

Většina Čechů volí pro cestování autem konečnou destinaci, do které trvá cesta v průměru kolem 12 hodin. Chorvatsko vás okouzlí písečnými i oblázkovými plážemi, na kterých můžete nasávat jižní slunce a nechat své myšlenky volně plynout. Dovolená v Chorvatsku však není pouze o slané vodě – země má také bohatou historii a dokáže vás ohromit monumentálními stavbami a krásnou přírodou.

 • Za zmínku jistě stojí historické město Pula s menším koloseem
 • Nechte se ohromit bájnými ostrovy okolo Šibeniku.
 • Pohltí vás také překrásný Dubrovník s úchvatnými stavbami.
 • Navštivte Brijunské okruhy, které skrývají ohromné množství rostlin a živočišných druhů.
Moře s městem a kopcem v pozadí.

Chorvatsko – Destinace na dovolenou autem

Cena dálniční známky v Chorvatsku

V Chorvatsku nefunguje systém dálniční známky stejně jako u nás v Česku. Jízdu po dálnici zaplatíte u tzv. mýtné brány. Ty najdete většinou na výjezdu z dálnice a je na nich možné zaplatit hotově (v eurech), kartou nebo palubní jednotkou ETC. Cena dálniční známky v Chorvatsku se odvíjí od kategorie vozidla, do které spadá. Kategorií je celkově pět a najdete v nich odlišnou kolonku pro motocykly, motorová vozidla s dvěma nápravami a výškou nad 1,9 m do hmotnosti 3,5 t nebo také pro motorová vozidla s dvěma nápravami do výšky 1,9 m a další vozidla rozdílných parametrů. Jestliže jedete klasickým rodinným vozem, který nepřesahuje výšku 1,9 m, cena mýtného se průměrně pohybuje okolo 6 EUR/100 km. Během léta jsou však ceny za mýtné zvýšené o zhruba 10 %.

Dovolená autem – Itálie

Nadchla vás kouzelná Itálie, která voní olivami, dobrým vínem a křupavou pizzou? Vydejte se do této prosluněné země a poznejte její krásy na vlastní oči. Cesta autem do Itálie trvá osm hodin, pokud ovšem plánujete cestu dolů na jih, počítejte přibližně s 16 hodinami cesty. Itálie vás ovšem neláká pouze na vynikající jídlo. Její historie je zcela okouzlují a nadchne opravdu každého.

 • Navštivte Pompeje pohřbené sopkou Vesuv či monumentální koloseum v Římě
 • Chcete zažít aktivní dovolenou? Pak si naplánujte trasu k jezeru Lago di Garda, které je vytvořeno ledovci a okouzlí vás okolní přírodou nebo vyrazte na horskou túru za krásami Dolomit.
 • Chcete být na italských plážích co nejdříve? Navštivte Bibione, Lido di Jesolo a další pobřežní města Jadranského moře.
 • Navštivte Brijunské okruhy, které skrývají ohromné množství rostlin a živočišných druhů.
Pohled ze seshora na Lago di Garda

Jezero Lago di Garda

 

Cena dálniční známky v Itálii

Stejně tak jako v Chorvatsku se i po italských dálnicích můžete prohánět díky mýtnému systému. Cena mýtného se liší dle dané trasy a také ujeté vzdálenosti. Průměrně vás však vyjde 100 km trasa na zhruba 9 EUR. Poplatek můžete uhradit hotově, platební či předplacenou kartou Viacard nebo pomoci systému Telepass.!

Dovolená autem – Slovensko

Dáváte přednost raději poznávání jiných zemí a jejich kultury před opalováním se na písečné pláži? Pak navštivte naše východní sousedy Slováky. Cesta autem na Slovensko vám bude trvat průměrně 3,5 hodiny. Záleží samozřejmě z jakého města vyrazíte. Pokud například plánujete návštěvu Košic, počítejte až se sedmihodinovou cestou.

 • Díky cestování autem můžete na nosiče připevnit také kola a na Slovensku navštívit jednu z několika krásných a lákavých cyklostezek.
 • Podnikněte vysokohorskou túru a pořádně se zapoťte – Tatry jsou ideální pro hiking nejen v létě, ale hlavně na podzim, kdy už slunce příliš nepálí a vy tak můžete pohodlně zdolat nějakou dvoutisícovku.
 • Poznejte krásy Slovenska a navštivte historické centrum Bratislavy, Banské Bystrice, Trnavy a dalších měst.
Hory, kopce a chaty na Slovensku

Slovensko – ideální destinace pro cestu autem

Cena dálniční známky na Slovensku

Pokud se vydáte autem na Slovensko, můžete počítat se stejným systémem jaký máme u nás v Česku. Na dálnici potřebujete dálniční známku. Její cena se liší od počtu dní, po kterou známka platí a také podle množství vozidel. Desetidenní dálniční známka vás u našich východních bratrů vyjde na 12 EUR. Koupit ji můžete na online webu, čerpacích stanicích či na speciálních místech umístěných na hraničních přechodech.

Další tipy na dovolenou autem najdete ve druhém díle našeho článku, společně s užitečnými radami, jež vás připraví na náročnou cestu autem. Jaké výhody má dekarbonizace motoru, kterou doporučujeme všem řidičům před zahájením náročné jízdy a jak připravit auto na dovolenou, abyste si užili pohodlnou jízdu se dozvíte zde.

Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.

Pro více informací ze světa dekarbonizace nás sledujte na Instagramu a na Facebooku.