Chorvatsko dovolená – porovnání dopravy

11. 06. 2024

Zobrazit článek
Chorvatsko dovolená – porovnání dopravy

Chorvatsko, oblíbená destinace mnoha turistů, nabízí nádherné pláže, malebná města a bohatou historii. Při plánování dovolené v této krásné zemi je jedním z klíčových rozhodnutí výběr dopravního prostředku. Ať už preferujete rychlost a pohodlí letecké dopravy, svobodu a flexibilitu cestování autem, či cenově dostupnější možnosti autobusové přepravy, každá z těchto variant má své výhody a nevýhody. Jaké? Na to se právě podíváme. Porovnání dopravy do Chorvatska.

Porovnání dopravy do chorvatska

Je cestování do Chorvatska autem nejlepší volba?

Cesta autem do Chorvatska může být nejlepším a nejpohodlnějším způsobem, je ale důležité zohlednit náklady na pohonné hmoty a poplatky za dálniční známky a mýtné. Cena cesty se pohybuje v rozmezí od 8 500 Kč do 14 000 Kč včetně všech poplatků a samozřejmě se odvíjí od individuálních faktorů (výběr trasy, jakým vozidlem jedete, jakou má spotřebu atd). 

V našem prvním článku ze série letních dovolených autem jsme podrobně popsali trasu, která vás dovede až k Jadranskému moři. Rovněž v něm najdete také podrobně vypsané poplatky za dálnice, se kterými je nutné počítat.

  • Pokud se vydáte přes Slovensko a Maďarsko, počítejte s dálničními známkami přibližně za 32 eur (dovolená maximálně na 10 dní). Samozřejmě pokud plánujete nějaké výlety navíc, je nutné připočítat 6 eur za projetí mýtnou branou v Chorvatsku.
  • Jestliže pojedete skrz Rakousko a Slovinsko, nachystejte si alespoň 39 eur (dovolená maximálně 7 dní) jen na dálniční poplatky a mýtné. 

Autobusem do Chorvatska

Pokud si chcete ušetřit hodiny za volantem, do Chorvatska se můžete vydat také autobusem. Cena jízdenky se pohybuje okolo 1 000 Kč × 2 (tam a zpátky). Zprostředkovatelem je společnost Regiojet, která během sezóny od 31. května do 27. září posiluje autobusové spoje. Ty budou do Chorvatska jezdit každé úterý, pátek a neděli a zpátky do Česka v pondělí, středu a v sobotu. Od pátku 21. června začíná hlavní sezona a autobusy do Chorvatska budou jezdit každý den. Cesta autobusem trvá zhruba 18 hodin.

Vlakem do Chorvatska

Pokud pro vás dovolená začíná již během cesty do vytoužené destinace, můžete využít také vlakové spojení od společnosti České dráhy. Ta nabízí „Včasné jízdenky Evropaza 42 eur, které vás pohodlně dovezou na Jadran. 

Chorvatsko letecky

Ještě rychleji se do Chorvatska dostanete letadlem. Cena letenky je přibližně 2 000 Kč. Poskytovatelé letenek v týdnu létají na Jadran poměrně často, dokonce několikrát za den. Doba, kterou strávíte na cestě je okolo hodiny a půl, jde tak opravdu o velmi rychlou záležitost, kterou zvládnou i ty nejmenší děti. 

Porovnání dopravy Chorvatsko

Pokud bychom se na to měli podívat z finančního hlediska, určitě se vyplatí cestovat veřejnou dopravou. Přijdete však o možnost zastavit na odpočívadle během dlouhé cesty, nadechnout se čerstvého vzduchu nebo si prohlédnout zajímavé místo, okolo kterého právě projíždíte. Cenově však vyjde cesta vlakem či autobusem do Chorvatsko určitě nejlépe. 

Na druhou stranu, jestli se na dovolenou opravdu těšíte, využijte letecké spojení, díky kterému budete u moře ještě ten den. Během krátké doby si ani nestihnete začít stěžovat na bolest ztuhlých nohou. Jste však limitování množstvím věcí, které si sebou chcete vzít. Cena za letenku samozřejmě neobsahuje těžká zavazadla, která se před letem musí odbavit. Proto si k letence musíte připočítat ještě cenu za alespoň jedno 20 kg zavazadlo. I tak si však nevezmete na cestu to, co byste si mohli vzít, pokud byste jeli autem. 

Vlakem, autobusem a letadlem se dostanete maximálně do určitého místa. Zapomeňte tak na pohodlné cestování za výlety, kdykoliv se vám zamane. Pokud jste ubytováni v apartmánu, nejspíš si těžký nákup budete muset dovléct pěšky, zatímco byste jej mohli naházet do kufru vašeho auta.

Za nás vyhrává určitě doprava autem. Sbalíte si vše, co potřebujete, v Chorvatsku se můžete pohybovat bez jakéhokoliv omezení a jako třešnička na dortu – dovolenou si můžete prodloužit o krásnou přírodu Slovinska nebo historické jádro Vídně, zkrátka lákavá místa, přes která se do cíle vydáte.

Tak šťastnou cestu!