Bulharsko dovolená – porovnání dopravy

25. 06. 2024

Zobrazit článek
Bulharsko dovolená  – porovnání dopravy

Rozhodli jste se letošní prázdniny strávit v Bulharsku? Láká vás vynikající kuchyně, různorodost pamětihodností nebo vůně aromatického koření? Není se čemu divit. Bulharsko, jakožto cenově dostupná destinace láká tisíce Čechů, kteří se na cestu vydávají nejen autem, ale třeba také letecky či autobusem. Jaká varianta je pro vás nejlepší?

Bulharsko dovolená – Porovnání dopravy

Autem do Bulharska

Váháte nad druhem dopravy, který pro vás bude asi ten nejschůdnější? Pokud jedete s malými dobrodruhy, doporučujeme si dát po cestě zastávku na přenocování. Cesta totiž trvá okolo 17,5 hodin. Můžete si tak prodloužit dovolenou a podívat se na zajímavé místo, kterým byste za normálních okolností pouze projeli. Průměrně se cena za dopravu do Bulharska autem pohybuje okolo 10 000 Kč s tím, že v ceně je započítáno pouze palivo. Pokud chcete spočítat náklady za konkrétní vozidlo, musíte vzít v potaz vzdálenost a spotřebu auta. 

Dálniční známka Bulharsko

Jakými cestami se za mořem vydat a které konkrétní poplatky vás po cestě čekají? To se dozvíte v našem prvním článku „Bulharsko – dovolená autem“. 

  • Kratší trasa přes Srbsko vychází přibližně na 32 eur. Dálniční známku online je nutné koupit na Slovensko, Maďarsko a v Srbsku se poplatky platí pomocí mýtné brány. 
  • Chcete se pokochat krásnými scenériemi? Poté zvolte trasu přes Rumunsko. Ta vás vyjde okolo 25 eur. V Rumunsku totiž poplatek platíte ihned po vjetí na silnici, nemusí se jednat o dálnici. Výjimkou jsou dvoustopá vozidla, která jezdí po cestách zdarma. 

Bulharsko dovolená – porovnání dopravy

Letenky Bulharsko

Pokud už se Černého moře nemůžete dočkat, kupte si letenky do letenky do Bulharska za zhruba 3 500 Kč. Let trvá příjemné dvě hodinky, během kterých si stihnete odpočinout a pokochat se krásnými výhledy. 

Vlakem do Bulharska 

Zajímavou možností, spíše pro zcestovalé dobrodruhy, je vyzkoušet Bulharsko vlakem. Z Česka však žádný přímý spoj nejezdí, a vy tak budete muset přestoupit ve Vídni, Bratislavě či Bukurešti. V ideálním případě je dobré si výlet rozložit s několika přestávkami, třeba na přenocování v jednom z krásných historických měst. Vlakem do Bulharska cesta trvá okolo 30 hodin. Zpáteční jízdenka vychází na 6 000 Kč. 

Autobusová doprava do Bulharska

Vaše volba může padnout na cestu autobusem. Ta ovšem trvá více než jeden den, což určitě není ideální jak pro děti, tak pro dospělé, kteří trpí bolestmi zad. V autobuse si zkrátka pěkně posedíte a stísněný prostor na nohy tomu moc nepřidá. Jízdenky se pohybují okolo 3 500 Kč

Doprava do Bulharska – kdo z koho

Pokud máme porovnat dopravu z komplexního hlediska, musíme zvážit hned několik faktorů. Jestliže vaše volba padne na letadlo, musíte k ceně letenky připočítat také poplatek za zavazadla, letištní transfer a parkování. Vlakem trvá cesta příliš dlouho, i když si můžete připlatit za lůžkový vůz. Autobusová doprava Bulharsko za nás nepřipadá v úvahu – cesta trvá příliš dlouho a během ní budou trpět nejen vaše záda a nohy. 

Dovolená v Bulharsku autem disponuje jedním obrovským plus, a tím je fakt, že v konečné destinaci budete moci podnikat výlety po okolí bez jakýchkoliv limitů. Nemusíte se spoléhat na hromadnou dopravu a jízdní řády. Rovněž si s sebou můžete sbalit vše co potřebujete, jste omezeni pouze místem, které je třeba k zachování vašeho pohodlí. 

My máme jasno, a co vy?