Automobilové filtry – který vybrat?

06. 09. 2023

Zobrazit článek
Automobilové filtry – který vybrat?

Filtry do auta

Olejový filtr

Kabinový filtr

Často opomíjená, avšak o to víc důležitá je pravidelná výměna filtrů v automobilu. Pokud budete jejich výměnu oddalovat, můžete v nejbližší době očekávat snížení výkonu motoru a také životnosti jednotlivých součástí. Výměna filtrů není nijak náročná a za chvíli je hotová.

Filtry do auta

Automobily v sobě skrývají hned několik druhů filtrů, kterým je čas od času potřeba věnovat nějakou pozornost a péči, aby nedošlo ke zhoršení stavu jednotlivých částí motoru, jízdním vlastnostem a v konečném důsledku celkového stavu vozidla.

Vzduchový filtr

Funguje jako sítko a zachycuje nečistoty před vstupem do motoru a sání. Pokud nevyměníte filtry včas, do motoru nebude pronikat dostatečné množství vzduchu a dojde tak k výraznému snížení jeho výkonu. Zanesený filtr má také svůj podíl na menší životnosti motoru a jeho součástí. 

Filtr vyměňte dle potřeby, zpravidla však doporučujeme výměnu v intervalu jednoho roku.

Řidičům radíme pořizovat vzduchový filtr renomovaných výrobců, například BOSCH, RIDEX a VALEO.

Sportovní filtr

Tento druh filtru je v podstatě takovým blízkým příbuzným výše zmíněného vzduchového filtru – oba mají za úkol totéž. Nicméně díky sportovnímu filtru, díky kterému do motoru proudí větší množství vzduchu, než v případě klasického vzduchového filtru, získá vaše vozidlo lepší jízdní vlastnosti, spotřeba paliva klesne přibližně o 8 % a motor bude „živější“.

Sportovní filtr je vhodné pravidelně čistit od usazenin, aby bylo vzduchu umožněno opět volně prostupovat do motoru. Řidičům automobilů doporučujeme vyměnit starý sportovní filtr za nový každý rok.

Cenově se tyto filtry v průměru pohybují kolem 1 600,-. Mezi ověřené značky patří například K&N.

Kabinový filtr

Díky kabinovému filtru je ve vozidle příjemný a dýchatelný vzduch. Zadržuje totiž nečistoty, které putují ventilací dovnitř automobilu. Tento druh filtru má za úkol pochytat prach, pyl či aerosol. 

Jestliže jste alergici a bojujete s kvetoucími trávami, květinami a stromy, doporučujeme výměnu kabinového filtru provádět dvakrát ročně. Pokud nejste náchylní na pyl, výměnu stačí provést jednou za rok.

Kabinový filtr s aktivním uhlím vám zaručí 99% výkon a mimo jiné zachytí také plísně a bakterie. Značky, které nabízí variantu kabinového filtru s aktivním uhlím, jsou například MANN nebo UFI. Pokud chcete ušetřit zhruba třetinu ceny, sáhněte po filtru BOSCH.

Olejový filtr

Čistotu motorového oleje má na starosti právě olejový filtr, který se velmi rychle opotřebovává a není radno zanedbat jeho výměnu. 

Při každé výměně motorového oleje je dobré myslet taky na výměnu olejového filtru. Všem řidičům doporučujeme, řídit se tímto pravidlem – zanedbání výměny olejového filtru vede k výraznému opotřebení motoru (z důvodu velkého množství nečistot ve filtru dochází k nedostatečnému promazávání jednotlivých částí motoru a ten pak následkem toho velmi trpí), také může dojít k poškození olejového filtru a veškeré nečistoty začnou unikat do jednotlivých částí motoru.

Na olejovém filtru doporučujeme nešetřit a vsadit na jistotu s výrobci značek MANN, BOSCH nebo UFI.

Palivový filtr

Tento typ filtru má za úkol zachytit veškeré nečistoty, které se nachází v palivu a pokračují dál do vstřikování. Jestliže je výměna palivového filtru oddalovaná, automobil vás potrestá špatným startováním a nepohodlnou jízdou (cukání při stlačení pedálu v důsledku zanesení vstřikovačů).

Výměnu palivového filtru není nutné provádět až tak často, jako u výše zmíněných. Interval pro výměnu filtru v benzínových autech se pohybuje okolo 5 let, u naftových vozidel doporučujeme výměnu po 2 letech. 

Mezi ověřené značky palivových filtrů se řadí BOSCH nebo MAHLE, z levnějších variant například FILTRON.