Vstup do světa automobilových veteránů není jen tak. Je to cesta plná zkoušek a testů, ale také objevování historických pokladů na čtyřech kolech. Když už ale získáte zelenou značku, máte vyhráno. Co vlastně znamená vlastnit veterán a jakou cestou si musíte projít, abyste váš vůz získal vytoužený „status“?
Co je to veterán?
Veteránem se v automobilovém světě rozumí vozidlo starší 30 let od data jeho výroby. Ale pozor – ne každé auto má nárok na to, stát se veteránem. Pro získání tohoto prestižního statusu musíte splnit určité podmínky. Jaké?
Technický stav veterána a jeho původ
Cesta za zelenými značkami budoucího veterána začíná u Mezinárodního technického kodexu FIVA 2010. Klubová a krajská testace obnáší nejprve zkoumání historického původu vozidla, a poté také jeho technického stavu podle určitého kodexu. Úkony nejsou zadarmo a majitelé musejí počítat s několika výdaji.
- Klubová testace se pohybuje okolo 2000 Kč, může se však vyšplhat i výše.
- Krajská by měla dosáhnout maximálně 1000 Kč.
Registrace veterána
Po úspěšném absolvování dlouhého kolečka testací a získání povinného ručení je auto připravené na registraci jako veterán. Proces registrace probíhá na úřadech specializujících se na historická vozidla. Majitel obdrží průkaz vozidla, osvědčení o registraci a zelené registrační značky. Opět je nutné mít s sebou nějakou tu hotovost, a to minimálně 1000 Kč na veškeré poplatky spojené s registrací veterána na úřadě.
Omezení veterána
Omezení na provoz veteránů jsou striktní. Majitelé však získávají nízkou sazbu povinného ručení a jsou osvobozeni od platby ekologické daně. Prestižní status veterána potvrzuje vlastnictví prověřeného vozidla s historickou hodnotou.
Nejběžnější veteráni v ČR
Možná vás zajímá, jak si na celosvětovém žebříčku stojí Česko. Nejspíš se není čemu divit, ale my, jakožto milovníci historických vozidel se značně podílíme na celosvětovém počtu držitelů veteránů. Konkrétně je u nás registrovaných aut přibližně 25 000, neregistrovaných, které jsou pokryty vrstvou prachu a leží v zapomnění opuštěné stodoly okolo 10 000. Samozřejmě jsme omezení velikostí území, takže například s USA či Německem se srovnávat nemůžeme.
Mezi nejčastější značky automobilů u nás patří Škoda, Tatra, Mercedes-Benz a Fiat.
Kde se dají veteráni koupit?
Pokud se chystáte na cestu za historickými automobilovými poklady, máte několik možností, jak si veterána pořídit. Jednou z nich je nákup online, kde můžete procházet široký výběr vozidel přímo na webových stránkách, jako je například Veterán prodej. Na stránce najdete různé modely a značky, přičemž si můžete prohlédnout detailní popisy, fotografie a historii každého vozu.
Další možností je navštívit různé automobilové výstavy a trhy, kde se veteráni často prezentují a jsou k dispozici k prodeji. Na akcích můžete nejen obdivovat krásné sběratelské kusy, ale také se poradit s těmi, kteří se v tomto odvětví orientují a pomohou vám najít ten správný veterán, jenž doplní vaši sbírku nebo odstartuje nový koníček.
Pro více novinek a zajímavostí ze světa aut nás nezapomeňte sledovat na sociálních sítích. Najdete nás na Instagramu a na Facebooku.