Tipy na výlet na podzim

10. 10. 2023

Zobrazit článek
Tipy na výlet na podzim

Javoříčské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Sloupsko-Šošůvské jeskyně

 

Nenechte se zastrašit chladnějším počasím a využijte posledních krásných dní! Podzimní sluníčko ztrácí na intenzitě, a tak je „výletování“ o to příjemnější. Vydejte se společně s námi na jeden z mnoha krásných výletů po celé republice a načerpejte zážitky do zásoby na chladné zimní dny. (vzpomínáte na Letní tipy: do kempu?)

Jeskyně vám nabídnou jiný úhel pohledu

Výlet, který je vhodný absolvovat nejen za parných dní, kdy vám jeskyně poskytne chvilkovou úlevu od úmorného vedra, ale také při příjemnějších podzimních dnech. V září a říjnu totiž nemusíte stát dlouhou frontu na vstupenky a zároveň si můžete dopřát pohledy, na které byste si ve vytížených prázdninových měsících mohli nechat zajít chuť.

Javoříčské jeskyně

Speleologové postupně prozkoumali jeskyně již v roce 1938 a o rok později je zpřístupnili veřejnosti. Objevování nových jeskyní a jejich spletitých chodeb probíhá dodnes amatérskou skupinou jeskyňářů.

Kochat se můžete obrovskými krápníkovými útvary a při pohledu vzhůru vás ohromí stalaktitová výzdoba. Na prohlídkových trasách Javoříčské jeskyně se projdete také Dómem, ve kterém jsou k vidění tzv. giganti. Návštěvníci obdivují také další jeskynní útvary různých tvarů a velikostí, a při troše štěstí jim nad hlavami proletí i netopýr.

Do Javoříčských jeskyní se dostanete v průběhu září a října pouze s průvodcem, a to kterýkoliv jiný den kromě pondělí od 9:00 do 16:00. V listopadu jeskyně otevírá pouze ve vybrané časy. K dispozici nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy.

Chýnovské jeskyně

Jste-li zdatní výletníci, určitě navštivte Chýnovskou jeskyni, jejíž prohlídková trasa má bezmála 400 schodů. K objevení jeskyně došlo již v roce 1863 a na trase budete mít možnost spařit kříž (původní dřevěný byl nahrazen kovovým) s podpisem Jana Strnada, kterému vděčíme za její zpřístupnění. 

Návštěvní trasa vám nabídne pohledy na překrásné zbarvení jeskyně, kterou tvoří převážně kámen s barevnými přechody mramoru, kalcitu a amfibolitu. V nejspodnější části prohlídková trasa končí u Purkyňova jezírka a pomalu se stáčí zpět k východu. Na konci budete moct vidět jediné dva dochované krápníky, přičemž většina jich byla zničena v důsledku těžby na Pacově hoře.

Chýnovské jeskyně otevírají v září své brány od 9:00 do 15:30 a to ve všechny dny kromě pondělí. V říjnu si výlet dobře naplánujte, protože prohlídka s průvodcem je možná pouze v 10:00, 12:00 a ve 14:00. V následujících měsících je Chýnovská jeskyně uzavřena a své poklady odkrývá opět až v dubnu.

Sloupsko-Šošůvské jeskyně

Již od roku 1881 mají lidé možnost nahlédnout pod povrch a projít si nejdelší jeskynní soustavu v České republice. Opravdu nádherné Šošůvské jeskyně vás ohromí neskonale krásnou krápníkovou výzdobou. Naopak Sloupské jeskyně jsou bohatým kosterním nalezištěm různých živočichů (například hyen, lvů či medvědů). Na návštěvnických trasách můžete spatřit otisk lidského života – na stěnách jeskyní jsou vidět černé šmouhy po loučích, které používali pravěcí lidé.

Jeskyně, které jsou součástí Moravského krasu jsou otevřeny celoročně a svým návštěvníkům zprostředkovávají i nevšední zážitek v podobě prohlídky pouze s baterkou či zážitkové trasy, při níž půjdete po stopách jejich objevitele mimo běžnou návštěvní trasu (výletníci se místy plazí po břiše nebo prostupují úzkými prostory po čtyřech). V září můžete Sloupsko-Šošůvské jeskyně navštívit každý den od 9:00 do 15:00. V říjnu pak od 9:00 do 14:00 kdykoliv kromě pondělí. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou tras, přičemž delší má téměř dvě hodiny.

Tak co, už balíte a chystáte pohorky na výlet do jeskyní, které mají co nabídnout také v podzimních měsících? Stavte se cestou u nás 🙂 máme již pobočky skoro po celé republice. Stačí vyplnit formulář, nebo zavolat na 792 767 337.