Jste milovníkem rychlé jízdy, větru ve vlasech a adrenalinu v žilách? Láká vás koupě sportovního auta? Pak jste to právě vy, kdo jistě ocení stručný přehled důležitých informací, které je dobré před samotnou koupí vědět.
Co je to sportovní vůz?
Sportovní vůz je určen pro dynamickou jízdu, vyznačující se vysokým výkonem a atraktivním designem. Tyto vozy jsou často vybaveny výkonnými motory, sportovním podvozkem a pokročilou technologií, která zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti. Jeho definice však nerozlišuje, zda-li je běžné civilní auto upraveno o sportovní výfuk a nadupaný motor nebo jestli jde opravdu o čistě sportovní vůz, který byl k těmto účelům zkonstruován.
Typy sportovních vozů
- Grand tourer je vůz, který má motor vpředu, například Porsche.
- Roadster je sportovní vůz, který má rovněž motor vpředu, stahovací střechu a sveze maximálně 2 cestující.
- Kupé se vyznačuje dvoudveřovou karoserií.
- Hot hatch je v podstatě sportovní hatchback.
- Supersport je již speciální sporťák, který má většinou motor uprostřed.
Autobazar a kontrola vozu před koupí
Při koupi sportovního ojetého auta je důležité vybrat si spolehlivého prodejce, ať nedopadnete jako zákazníci v pořadu „Autobazar Monte Karlo“.
Než se rozhodnete pro koupi, důkladně zkontrolujte technický stav vozu. Pokud nejste zkušený automechanik, vezměte si sebou někoho, kdo sportovním vozům rozumí, a ještě lépe – v každém autoservise vám udělají evidenční kontrolu, na které se technické závady prokážou. Stav vozidla musí odpovídat stavu, který je zapsán ve velkém a malém technickém průkazu.
Prověřte si VIN kód
Díky nenápadnému číslu, které je umístěno většinou pod čelním sklem, na typovém štítku ve dveřích či pod kapotou vozu získáte plno informací, které by vám měl říct sám prodejce. Kolikrát jsou však informace o nehodách zatajovány. Z VIN kódu zjistíte:
- Stáří a původ vozu,
- historii servisování,
- historii dopravních nehod či závad,
- pojištění vozu,
- najeté kilometry,
- vybavení vozidla,
- financování vozu a informace z policejních záznamů.
Kupní smlouva na auto
Prošli jste si všechny informace, ověřili původ a stav vozidla a rozhodli jste se pro koupi? Pak přichází na řadu podepsání kupní smlouvy. I u ní byste však měli zpozornět. Pokud budete auto kupovat od většího autobazaru, návrh smlouvy již nejspíš dostanete na stůl rovnou. Jestli berete vůz od soukromníka, měli byste dbát na všechny detaily. Tak či onak, zkontrolujte si všechny náležitosti – reklamace po koupi nebude zohledňovat vaši nedbalost.
Co by měla kupní smlouva na automobil obsahovat?
- Identifikace prodávajícího a kupujícího (nejen jména, ale také adresa, rodné číslo),
- popis vozidla, včetně VIN kódu (barva, model, datum první registrace vozu),
- počet najetých kilometrů,
- cena a způsob platby,
- aktuální stav vozidla v den koupě (nebojte se detailního popisu),
- příslušenství k vozu (servisní kniha, náhradní kola),
- datum a místo předání.
Pokud si nejste jisti, zda-li zvládnete smlouvu sepsat sami, na stránce „cebia“ najdete předpřipravený vzor, který stačí vytisknout a vyplnit.
Podepsaná kupní smlouva na auto, co dál?
Jakmile podpisem stvrdíte nabytí vozidla, je nutné (ideálně ještě ten den) zajít na registr vozidel a uzavřít povinné ručení, které vám usnadní situaci, například v případě havárie. Budete k němu potřebovat právě již výše zmiňovanou kupní smlouvu.
Dekarbonizace motoru vodíkem ušetří tisíce korun za palivo
Chcete si užívat opravdu rychlou a pohodlnou jízdu ve svém novém sportovním voze? Navštivte jednu z našich poboček a nechce dekarbonizovat motor vodíkem, který odstraní karbonové úsady z celého ústrojí a umožní vám jezdit svižněji, rychleji a za menší spotřebu.