Koupě ojetého auta. Dáváte přednost funglovkám, které jedou rovnou z výrobní haly do naleštěného autosalonu nebo upřednostňujete ojetá auta, při jejichž pořízení nemusíte vypláznout takový balík a možná si ještě přilepšit na výbavě? Pokud plánujete koupi auta, které už svého majitele mělo a nevíte na co si dát pozor, poradíme vám. V dnešním článku vás procesem provedeme od začátku do konce. Řekneme si, v čem se může skrývat háček a co je nutné po úspěšném nákupu zařídit. Tak pojďme na to.
Na co si dát při koupi ojetého auta pozor
Stejně tak jako vy chcete koupit, i majitel vozu ho chce mermomocí prodat. Proto se vyplatí ojeté vozidlo před koupí zkontrolovat, v lepším případě i okem odborníka.
Stav vozu a technická kontrola
- Vizuální kontrola – Před samotnou koupí důkladně prohlédněte karoserii vozu. Hledejte známky koroze, praskliny, promáčkliny a stopy po opravách, které by mohly naznačovat dřívější havárii.
- Podvozek – Prohlédněte podvozek auta, zda nejsou viditelné známky poškození nebo koroze. Pokud s sebou budete mít i mechanika, požádejte ho ať zběžně zkontroluje také stav brzd, tlumičů a výfukového systému.
Dokumentace a servisní knížka
- Servisní historie – Požádejte prodávajícího o kompletní servisní knížku a zkontrolujte, jestli bylo auto pravidelně servisováno a v jakém servise, zdali v autorizovaném nebo ne. Pokud bylo auto řádně udržováno, je to známka dobré péče.
- Historie vozidla – Prodejci do inzerátů sice musejí uvést, jestli bylo auto bourané, mnohokrát vám však nepoví víc, než je nutné. Pomocí VIN kódu, který najdete pod čelním sklem, v motorovém prostoru nebo na předních dveřích, si můžete ověřit historii vozidla. Sedmnáctimístný kód vám prozradí informace o předchozích haváriích, změnách vlastnictví a najetých kilometrech.
- Kupní smlouva – Před podpisem kupní smlouvy si ji samozřejmě přečtěte. Dbejte na to, aby měla všechny náležitosti, které musí mít. Tím máme na mysli řádnou identifikaci prodávajícího a kupujícího, kupní cenu, způsob platby a v neposlední řadě také seznam všech závad na vozidle. Nezapomeňte ani na popis vozidla včetně najetých kilometrů. Pokud si nejste jisti, domluvte se s prodávajícím a stáhněte si vzor kupní smlouvy.
Co dělat po koupi ojetého auta
Podpisem smlouvy ještě nemáte vyhráno a byrokratické kolečko se teprve roztáčí.
- Platná technická kontrola – Samozřejmě se může stát, že vozidlo nebude mít platnou technickou. V tom případě nesedejte za volant a raději auto odtáhněte na nejbližší STK. Zkontrolujte také, aby mělo registrační značky vpředu i vzadu a povinné ručení.
- Povinné ručení – Na cestu nevyjíždějte ani v případě, že předchozí majitel již stihnul ručení zrušit a vy si to své chcete sjednat pěkně doma z gauče. Pojistka lze rychle sjednat online, klidně i zpoza volantu vašeho nového auta. Stačí zadat VIN kód a vy automaticky obdržíte e-mailem zelenou kartu.
- Evidenční kontrola – Vždy, když auto získá nového majitele, musí auto projít prohlídkou na jakékoliv STK. Tato krátká kontrola vás vyjde přibližně na 500,-.
- Přepis vozidla – Poslední krokem k vlastnictví auta je návštěva registru vozidla. Ta musí proběhnout maximálně do 10 dnů od podepsání smlouvy a potřebovat k ní budete: kupní smlouvu, zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole, technický průkaz, občanský průkaz a občanský průkaz původního majitele auta. Převod vozidla stojí 800,-, pokud si pořizujete auto, které bylo vyrobeno před rokem 2000, čeká vás také zaplacení ekologické daně.
Autobazar nebo soukromník?
Větší výběr aut, záruka na technický stav vozidla, ale také například vyšší pořizovací cena. To vše vás čeká v autobazaru, který může nabídnout také širší možnosti financování. Naopak od soukromé osoby můžete očekávat lepší nabídku, je nutné si však většinu informací opravdu pečlivě prověřit a zkontrolovat stav vozidla.