Kam na výlet na podzim

10. 10. 2023

Zobrazit článek
Kam na výlet na podzim

Javoříčské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Sloupsko-Šošůvské jeskyně

 

yNebojte se chladnějšího počasí a užijte si poslední krásné dny! Podzimní slunce slabne, což činí „výletování“ ještě příjemnějším. Kam vyrazit na podzimní výlety? Přidejte se k nám a vydejte se na objevování krás naší republiky – získejte zážitky, které vás zahřejí i v zimě. (vzpomínáte na Letní tipy: do kempu?)

Podzimní výlety – Jeskyně nabízejí nezapomenutelný zážitek

Jeskyně nabízejí nezapomenutelné zážitky. Vydejte se na podzimní výlet, který je ideální nejen během horkých dnů, kdy jeskyně přinášejí ochlazení, ale i během podzimu. V září a říjnu totiž nestojíte dlouhou frontu na vstupenky a zároveň si dopřejete pohledy, na které byste si ve vytížených prázdninových měsících mohli nechat zajít chuť. Kromě známé Koněpruské jeskyně a Punkevní jeskyně, nabízí naše země další výjimečně krásná místa.

Javoříčské jeskyně

Pohled do jedné z Javoříčských jeskyní – tip na podzimní výlet

Pohled do Javoříčské jeskyně, zdroj: javoricske.caves.cz

Speleologové postupně prozkoumali jeskyně již v roce 1938 a o rok později je zpřístupnili veřejnosti. Objevování nových jeskyní a jejich spletitých chodeb probíhá dodnes amatérskou skupinou jeskyňářů.

Obdivujte obrovské krápníkové útvary a stalaktitovou výzdobou při pohledu vzhůru. Na prohlídkových trasách Javoříčské jeskyně se projdete také Dómem, ve kterém jsou k vidění tzv. giganti. Návštěvníci obdivují také další jeskynní útvary různých tvarů a velikostí, a při troše štěstí jim nad hlavami proletí i netopýr.

Můžete navštívit Javoříčské jeskyně s průvodcem během září a října

S průvodcem Javoříčské jeskyně navštívíte pouze od září do října, a to kterýkoliv jiný den kromě pondělí od 9:00 do 16:00. V listopadu jsou jeskyně otevřené pouze ve vybrané časy. K dispozici nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy.

Chýnovská jeskyně

Detail na schody v Chýnovské jeskyni – tip na podzimní výlet

Schody v Chýnovské jeskyni: zdroj: chynovska.caves.cz

Jste-li zdatní výletníci, určitě navštivte Chýnovskou jeskyni, jejíž prohlídková trasa má bezmála 400 schodů. K objevení jeskyně došlo již v roce 1863 a na trase budete mít možnost spařit kříž (původní dřevěný byl nahrazen kovovým) s podpisem Jana Strnada, kterému vděčíme za její zpřístupnění. 

Návštěvní trasa vám nabídne pohledy na překrásné zbarvení jeskyně, kterou tvoří převážně kámen s barevnými přechody mramoru, kalcitu a amfibolitu. V nejspodnější části prohlídková trasa končí u Purkyňova jezírka a pomalu se stáčí zpět k východu. Na konci budete moct vidět jediné dva dochované krápníky, přičemž většina jich byla zničena v důsledku těžby na Pacově hoře.

Chýnovské jeskyně otevírají v září své brány od 9:00 do 15:30 a to ve všechny dny kromě pondělí. V říjnu si výlet dobře naplánujte, protože prohlídka s průvodcem je možná pouze v 10:00, 12:00 a ve 14:00. V následujících měsících je Chýnovská jeskyně uzavřená a své poklady odkrývá opět až v dubnu.

Sloupsko-Šošůvské jeskyně – nejdelší jeskynní soustava v ČR

Pohled do Sloupsko-Šošůvské jeskyně – tip na podzimní výlet

Sloupsko-Šošůvské jeskyně, zdroj: sloupskososuvske.caves.cz

Již od roku 1881 lidé nahlížejí pod povrch a procházejí si nejdelší jeskynní soustavu v České republice. Opravdu nádherné Šošůvské jeskyně vás ohromí neskonale krásnou krápníkovou výzdobou. Naopak Sloupské jeskyně jsou bohatým kosterním nalezištěm různých živočichů (například hyen, lvů či medvědů). Na návštěvnických trasách spatříte otisk lidského života – na stěnách jeskyní uvidíte černé šmouhy po loučích, které používali pravěcí lidé.

Jeskyně, které jsou součástí Moravského krasu jsou otevřeny celoročně a svým návštěvníkům zprostředkovávají i nevšední zážitek v podobě prohlídky pouze s baterkou či zážitkové trasy, při níž půjdete po stopách jejich objevitele mimo běžnou návštěvní trasu (výletníci se místy plazí po břiše nebo prostupují úzkými prostory po čtyřech). V září Sloupsko-Šošůvské jeskyně otevírá každý den od 9:00 do 15:00. V říjnu pak od 9:00 do 14:00 kdykoliv kromě pondělí. Návštěvníci si vybírají ze dvou tras, přičemž delší má téměř dvě hodiny.

Tak co, už balíte a chystáte pohorky na výlet podzimní výlety do jeskyní, které mají co nabídnout také v podzimních měsících? Stavte se cestou u nás. Máme již pobočky skoro po celé republice. Stačí vyplnit formulář, nebo zavolat na 792 767 337.